Engelli Aylıkları Arttı? Ne Kadar Oldu? Evde Bakım, Nakdi Yardım, Çocuk Desteğinde DEV Artış

Engelli Aylıkları Arttı? Ne Kadar Oldu? Evde Bakım, Nakdi Yardım, Çocuk Desteğinde DEV Artış
Memur maaşlarına veirlen zam oranı hakem heyeti tarafından açıklandı ve engelli aylığı ,yardım paraları, çocuk desteği gibi yardımlar da zamlandı. Peki, ne kadar oldu?

Memur maaşlarına zam açıklanırken, ihtiyaç sahibi vatandaşlara yapılan sosyal destek ödemelerinin çoğunda Ocak ayında yaşanacak artışın sinyali geldi. Yaşlılara, engellilere, hastalara, bunların yakınlarına ve ailelerine yapılan ödemeler nasıl değişecek? Detaylar burada…

Sosyal yardım programlarıyla ihtiyaç sahibi kişilere destekler devam ediyor. Bu desteklerin bir kısmındaki artış memur maaş katsayısındaki değişime endekslidir.

Her yıl Ocak ve Temmuz aylarında memur maaş katsayısındaki artış, yaşlı, engelli, hasta ve çocuklara yönelik birçok yardıma da yansıyor.

Kamu Görevlileri Tahkim Kurulu, Ocak ayında memur maaşlarının yüzde 15 oranında artırılmasına karar verirken, Merkez Bankası'nın enflasyon tahminine göre bu artış yüzde 43,12'ye ulaşacak.

Bu değişiklik sosyal yardım ödemelerine de yansıyacak. İşte Ocak ayında memur maaşı katsayısında beklenen değişimin sosyal yardımlara yansımaları…

ENGELLİ Maaşı

Yüzde 40-69 engelli olanların aylık maaşı 1.874 liradan 2.682 liraya, yüzde 70 ve daha fazla engelli olanların aylık maaşı ise 2.811 liradan 4 bin 24 liraya çıkacak.

Kişi başına düşen geliri 3 bin 800 liranın altında olanlar bu emekli maaşından yararlanmaya devam ediyor. Ocak ayında yürürlüğe girecek yeni asgari ücretle birlikte bu miktar artacak.

65 Yaş Aylığı

Ocak ve temmuz aylarında memur maaşı katsayısındaki artış, 65 yaş üstü ve sosyal güvencesi olmayan vatandaşlara ödenen emekli maaşına da yansıyor.

65 yaşını dolduranlara aylık 2 bin 348 lira ücret ödenirken; Tahmin gerçekleşirse bu miktar ocak ayında 3 bin 360 liraya çıkacak.

65 yaş emekliliği için kişinin ve eşinin geliri dikkate alınır. Kişi başına düşen gelirin 3 bin 800 lira 77 kuruşun altında olması durumunda 65 yaş emekliliğinden yararlanılabilecek. Ocak ayında asgari ücrete yapılacak artışla birlikte bu miktar değişecek.

EVDE BAKIM AYLIĞI

Bakıma muhtaç yaşlı ve engellilere yönelik 5 bin 97 lira olan evde bakım desteği de ocak ayı öngörüsünün gerçekleşmesi halinde 7 bin 296 liraya çıkacak.

Ocak ayındaki yeni asgari ücretle birlikte bu destekten yararlanacak hanede kişi başına gelir sınırı da değişecek. Şu anda bu limit 7 bin 601 lira 55 kuruş olarak uygulanıyor.

ENGELLİ Yakını Aylığı

18 yaş altı engelli yakınlarına aylık 874 lira ödeme yapılacakken, bu miktar 2 bin 682 liraya çıkacak. Bu destekten yararlanabilmek için hanede kişi başına düşen gelirin 3 bin 800 liranın altında olması gerekiyor. Bu miktar Ocak ayında da artacak.

HASTALARA NAKİT YARDIMI

Tüberküloz ve SSPE hastalarına 5 bin 97 lira tutarındaki yardım 7 bin 296 liraya ulaşacak. Ayrıca tüberküloz hastalarına aylık 600 TL tutarında ek bakım ödeneği ödenebilecek. Her iki ödemeyi de alanlar 7 bin 896 lira alabilecek.

AİLELERE ÇOCUK DESTEĞİ

Ailelere çocuklarının bakımını sağlamak amacıyla verilen Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) ödemeleri de memur maaş katsayısının artmasıyla birlikte Ocak ayında da artacak.

Okul öncesi çağındaki çocuklara 2 bin 421 liradan 3 bin 465 liraya, ilköğretimde 3 bin 632 liradan 5 bin 198 liraya, ortaöğretimde 3 bin 874 liradan 5 bin 545 liraya, yükseköğretimde 4 bin 358 liradan 6 bin 238 liraya kadar ödeme yapılacak.

Ortaöğretim düzeyinde olup okula gitmeyenlere yapılan ödeme 2 bin 421 liradan 3 bin 465 liraya, kurumdan ayrılan gençlere yapılan ödeme ise 1 bin 937 liradan 2 bin 772 liraya çıkacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Makalepark.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.