Eris Varyantı Artış Gösteriyor! Belirtileri Nelerdir?

Eris Varyantı Artış Gösteriyor! Belirtileri Nelerdir?
Eris Varyantı ile ilgili vakalar artış gösterirken çok sayıda kişi grip ile karıştırıyor. İşte virüse dair bilgiler.

Dünya’da etkili olan Eris Varyantı, halk arasında "Tekrar kapanma olacak mı?" sorusu gündem oldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Eris Varyantı tespit edilen hasta sayısının giderek arttığını açıkladı.

Eris Varyantı Belirtileri Nelerdir?

Bakan Koca, Eris Varyantı'nın virülansının daha düşük olduğunu ancak bulaşıcılığının daha yüksek olduğunu belirtti.

eris-varyanti-belirtileri-nelerdir.webp

Şu anki dönemde hasta sayısının arttığını, ancak hastaneye yatış oranlarının düşük olduğunu ve hastalığın daha hafif seyrettiğini vurguladı.

Kovid-19'un artık nezle veya grip gibi bir üst solunum yolu enfeksiyonuna dönüştüğünü ifade etti ve panik yapmanın gereksiz olduğunu söyledi.

Kapanma Benzeri Tedbirler Gündemde Değil!

Sağlık Bakanı tarafından yapılan açıklama ile herhangi bir kapanma durumunun olmayacağı açıklandı.

Bakan, Eris Varyantı sonrası yaptığı açıklama ile de tekrar kapanma endişelerine son verdi. Toplu aşı kampanyaları ya da kapanma gibi tedbirlerin uygulanmayacağını açıkladı.

Koronavirüs Belirtileri Nelerdir?

Koronavirüs hastalığının en sık görülen belirtileri arasında ateş, öksürük, boğaz ağrısı, nefes darlığı, kas-eklem ağrıları, baş ağrısı, ishal, tat ve koku kaybı, burun tıkanıklığı veya akıntısı, halsizlik ve iştahsızlık bulunmaktadır.

Ayrıca şiddetli vakalarda zatürre, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve ölüm gelişebilmektedir.

Koku ve Tat Kaybı Koronavirüs Belirtisi Olabilir!

Koronavirüs sürecinde tat ve koku kaybı sıkça görülmekteydi. Ancak, uzmanlar her tat ve koku kaybının kesinlikle koronavirüs olduğunu belirtmiyorlar. Koku alma problemi, genellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarında da görülebilen bir durumdur.

Koku Alma Problemi Eris Varyantında Daha Yüksek!

Koku alma problemleri genellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarında görülen bir şikayet olmasına rağmen, Eris Varyantı ile ilişkilendirilen koku alma problemi oranlarının influenza enfeksiyonlarına göre 4 kat daha fazla olduğu belirtilmektedir.