Erken emeklilik fırsatı! Bağ-Kur affı ve EYT'deki tüm değişiklikler!

Erken emeklilik fırsatı! Bağ-Kur affı ve EYT'deki tüm değişiklikler!
Türkiye'de emeklilik sistemi köklü değişikliklere hazırlanıyor. Bağ-Kur affı ve EYT'liler için yeni düzenlemelerle, emeklilik yaşını beklemek zorunda olanlar için erken emeklilik fırsatı doğuyor. İşte detaylar!

Emeklilik Sürecinin Hızlandırılması

Türkiye'de emeklilik koşulları köklü bir değişimle karşı karşıya. Şu an için Bağ-Kur sigortalılarının emeklilik için gereken prim gün sayısı 9 bin günken, yeni yasa tasarısı ile bu sayı 7,200 güne düşürülecek. Bu, yaklaşık 1 milyon küçük esnaf ve çiftçi için 5 yıl erken emeklilik anlamına geliyor.

Kimler Faydalanabilecek?

Yeni düzenleme kapsamına kimlerin gireceği büyük önem taşıyor. Eğer tasarının kapsamı genişletilirse, 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olan Bağ-Kur üyeleri de bu avantajdan yararlanabilecekler. Bu, uzun yıllardır erken emeklilik hayali kuran birçok kişi için büyük bir umut.

EYT'liler için Değişiklikler

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için durum hala net değil ancak 8 Eylül 1999 ile 30 Ocak 2008 tarihleri arasında sigortalı olan Bağ-Kur üyeleri için prim gün sayısı hem kadınlar hem de erkekler için 9 bin güne düşürülecek. Eğer bu tasarı kabul edilirse, henüz 9 bin gün primini doldurmayan EYT'liler de bu indirimden faydalanabilecekler.

Emeklilik Hesaplamalarında Değişiklikler

Son olarak, farklı sigorta kurumlarında çalışmış olanlar için emeklilik hesaplamalarında bazı değişiklikler olabilir. Şu anki sistemde, 2008 yılından önce sigortalı olanlar son 7 yıl içinde en fazla hangi kurumda çalıştılarsa, o kurumdan emekli olabiliyorlar. 1 Ekim 2008 tarihinden sonra ise en fazla prim ödedikleri kurumdan emekli olma hakkına sahipler. Ancak yeni yasa tasarısı ile Bağ-Kur ve SSK prim şartlarının eşitlenmesi durumunda, bu hesaplamaların gözden geçirilmesi gündeme gelebilir.

Erken emeklilik hayali kuranlar için bu değişiklikler, emeklilik sürecini hızlandırmak ve daha erken emekli olmak isteyenlere umut ışığı olabilir.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Makalepark.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.