EYT yasası değişiyor! Çırak ve stajyerler artık emekli mi olacak?

EYT yasası değişiyor! Çırak ve stajyerler artık emekli mi olacak?
EYT yasası değişiyor! Çırak ve stajyerler artık emekli mi olacak?

Yeni Torba Yasa ile gündeme gelen önemli bir konu, stajyerlik ve çıraklık dönemlerinde sigortası bulunan ancak SGK'ya ilk giriş tarihi olarak sayılmayan kişilerin EYT kapsamına alınıp alınmayacağı. İşte detaylar...

Çırak ve Stajyerler için EYT Umutları

Yeni Torba Yasa, EYT (Erken Emeklilik Hakkı) bekleyen birçok kişi için umut ışığı olabilir. Özellikle stajyerlik ve çıraklık dönemlerinde sigortası bulunan kişiler, şu an için emeklilik haklarından mahrum kalıyorlar. Çünkü SGK'ya ilk giriş tarihi olarak kabul edilmiyorlar. Ancak yeni yasa tasarısında, bu durumun değişmesi için adımlar atılabilir.

eyt-yasasi-degisiyor-cirak-ve-stajyerler-artik-emekli-mi-olacak.jpg

EYT Yasası ve Değişen Kriterler

EYT yasası çıktığında yaş şartı kaldırılmıştı, ancak 5.000 prim günü kriteri değişmemişti. Bu nedenle birçok kişi, yaş kriterini karşılıyor olsa bile yeterli prim ödeyemedikleri için emekli olamıyorlar. Ülkemizde yaklaşık 4.5 milyon EYT'li bulunuyor ve bu kişilerin büyük bir bölümü emekli olmayı bekliyor. Özellikle kadınlar için yıpranma payı ve erken emeklilik hakkının düzenleme kapsamına alınmasını bekliyorlar.

Yeni Yasa Tasarısı Ne İçeriyor?

Bu yeni yasa tasarısı, stajyerlik ve çıraklık dönemlerinde sigortası bulunan kişilerin EYT kapsamına alınmasını öngörüyor. Bu, söz konusu kişilere emeklilik hakları tanıyacak bir düzenleme içerebilir. Ancak unutulmaması gereken bir nokta, tasarının yasalaşması ve uygulamaya geçmesi gerektiğidir. Dolayısıyla detaylar ve sonuçlar, tasarının kabul edilmesi sonrasında daha net bir şekilde ortaya çıkacaktır.

EYT bekleyenler için umut dolu bir gelişme olsa da, konunun yakından takip edilmesi ve resmi açıklamaların beklenmesi önemlidir. Emeklilikle ilgili herhangi bir değişiklik, bu kişilerin hayatlarını büyük ölçüde etkileyebilir.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Makalepark.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.