Güncel Benzin ve Motorin Fiyatları (13 Ekim 2023)

Güncel Benzin ve Motorin Fiyatları (13 Ekim 2023)
Petrol Fiyatları ve Döviz Değişiklikleri Sebebiyle Akaryakıt Fiyatlarını da Anlık Etkiliyor. İşte Güncel Akaryakıt fiyatları

Benzin ve motorin fiyatları, Brent petrol fiyatları ve dövizdeki dalgalanmalarla birlikte sürekli değişiyor. Özellikle araç sahipleri için bu akaryakıt fiyatları oldukça önemli merak konusu oluşturuyor.

Ülkemizin büyük şehirleri için bugün geçerli olan İstanbul, İzmir ve Ankara akaryakıt güncel benzin ve motorin fiyatları bilgisini sizler için haberimizin devamında detaylandırdık.

İstanbul Anadolu Yakası Akaryakıt Fiyatları

istanbul-anadolu-yakasi-akaryakit-fiyatlari.jpg

Benzin fiyatı: 33,51 TL

Motorin fiyatı: 37,28 TL

İstanbul Avrupa Yakası Akaryakıt Fiyatları

Benzin fiyatı: 33,56 TL

Motorin fiyatı: 37,33 TL

Ankara Akaryakıt Fiyatları

Benzin fiyatı: 34,17 TL

Motorin fiyatı: 37,90 TL

İzmir Akaryakıt Fiyatları

Benzin fiyatı: 34,27 TL

Motorin fiyatı: 38,05 TL

Görüldüğü gibi, şehirler arasında akaryakıt fiyatlarında farklar bulunmaktadır. Bu fiyatlar, Brent petrol fiyatları, döviz kuru değişiklikleri ve yerel vergiler gibi birçok etmene bağlı olarak sürekli güncellenmektedir.

Akaryakıt Fiyatları Nasıl Hesaplanır?

Türkiye'de benzin ve motorin fiyatları, gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu) payının eklenmesiyle KDV hariç rafineri satış fiyatı hesaplanır. Gümrüksüz rafineri fiyatı, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük dolar kuru takibi ile belirlenir. Bu faktörlere dayanarak, gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı hesaplanmış olur.