İnşaat sektöründe OVP, konut fiyatları sabitleniyor mu?

İnşaat sektöründe OVP, konut fiyatları sabitleniyor mu?
İnşaat sektöründe OVP, konut fiyatları sabitleniyor mu?

Üç yıllık Orta Vadeli Program ile inşaat sektörünün konut fiyatlarına etkisi ve sektördeki önemli adımları keşfedin. Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı'nın açıklamaları haberimizde....

İnşaat Sektörü ve Orta Vadeli Program Konut Fiyatları Nereye Gidiyor?

Türkiye ekonomisinde yol haritası olan Orta Vadeli Program (OVP) üç yıllık planıyla resmi gazetede yayınlandı. Programın içeriğinde büyüme, fiyat istikrarı, ödemeler dengesi, afet yönetimi ve yeşil dönüşüm gibi birçok politika ve tedbir bulunuyor. Bu politikalardan biri de konut sektörüne odaklanıyor ve inşaat sektörünün geleceğini şekillendirecek.

İnşaat Sektörü Büyümenin Lideri Olacak mı?

Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, "Orta Vadeli Program ile ekonomik ve sosyal alanda izlenecek politikalar halkla paylaşıldı. Bu kapsamda inşaat sektörü, büyüme açısından kritik bir rol üstlenecek. Yenilenebilir enerji kullanımını hedefleyen Neredeyse Sıfır Enerjili Binalar (NSEB) yaygınlaştırılacak. Afetlerin etkilerini azaltma ve sosyal konut taleplerini karşılama amacıyla dar ve orta gelir gruplarına uygun konut, işyeri ve arsa projeleri hayata geçirilecek. Konut arzının daraldığı bir dönemde, dar gelirli vatandaşların konut edinme imkânları artırılacak. Bu düzenlemelerin özellikle 2024 yılı ilk çeyreğinde hayata geçirilmesi hedefleniyor," şeklinde açıklamada bulundu.

İlk Konut Edinimine Destek

Özelmacıklı, "Yakın zamanda, bir vatandaşın kendisinin, eşinin veya 18 yaş altındaki çocuklarının sahip olduğu bir konut varsa, bu konutun edinimi için kullanılan kredilerin risk oranı artırılmış ve konut değerine göre kredinin oranı yüzde 75 azaltılmıştı. Ancak yeni program kapsamında, ilk kez konut edinimine destek verilecek. Özellikle dar ve orta gelirli vatandaşlar için uygun fiyat aralığında ve belirli standartlarda yeni projelere kredi desteği sunulacak. Ayrıca, hazine taşınmazları rezerv alan ilan edilecek ve uygulayıcı kuruluşlara devri sağlanacaktır," dedi.

Afet Yönetimi Önem Kazanıyor

Programda, afetlere dayanıklı, sağlıklı, yaşanabilir ve sürdürülebilir yaşam alanlarının oluşturulacağı ve önceliğin afet riski yüksek bölgelere verileceği yazılı. Özelmacıklı, "Özellikle afet riski taşıyan alanlar, risk ve tehlike durumlarına göre önceliklendirilecek ve yerel yönetimlerle işbirliği içinde kentsel dönüşüm projeleri uygulanacak. Afet konut üretiminde hak sahipliği süreçleri iyileştirilecek, maliyet etkin afet konut üretimi sağlanacak ve geri ödeme sistemleri gözden geçirilecektir. Bu düzenlemelerin özellikle 2024 yılı ilk çeyreğinde hayata geçirilmesi hedefleniyor," şeklinde açıklamalarda bulundu.

Fiyat İstikrarına Katkı Sağlayacak Yenilikler

Yeni Orta Vadeli Programın umut verici olduğunu ifade eden Özelmacıklı, "Özellikle yeni üretimin desteklenmesi ve arzın artırılması, satılık ve kiralık taşınmazlarda fiyat istikrarına katkı sağlayacaktır. Yetersiz arzın olduğu bir dönemde, ikinci el gayrimenkullerin de sürece dahil edilmesi büyük önem taşıyor," dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Makalepark.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.