İTO enflasyon verileri açıkladı! TÜİK enflasyonu ne zaman açıklayacak?

İTO enflasyon verileri açıkladı! TÜİK enflasyonu ne zaman açıklayacak?
İstanbul'un enflasyon verileri İTO tarafından açıklandı ve bu verilere göre İstanbul'da enflasyon son 6 ayın rekorunu kırdı. Peki, TÜİK'in açıklayacağı veriler ne gösterecek? İşte detaylar...

İTO İstanbul Enflasyon Verilerini Paylaştı!

İstanbul Ticaret Odası (İTO), son saatlerde İstanbul'un enflasyon oranlarını açıkladı ve bu verilere göre şehirde enflasyon hızla artıyor. Aylık bazda enflasyon yüzde 8,8 artış gösterirken yıllık bazda bu rakam yüzde 74,17'ye ulaştı. İstanbul'un toptan ve perakende satış oranlarına baktığımızda ise, İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi bir önceki aya göre yüzde 8,80 artış kaydetti. Toptan Eşya Fiyatları İndeksi ise yüzde 6,65 olarak belirlendi.

Bu veriler, 2022 ve 2023 yıllarının aynı ayı karşılaştırıldığında daha da dikkat çekici hale geliyor. İTO'nun 1995 bazlı Ücretliler Geçinme İndeksi yüzde 74,17'ye ulaşırken, Toptan Eşya Fiyatları İndeksi yüzde 66,18 olarak kaydedildi. Son altı ay içinde görülen en yüksek yıllık enflasyonunun yaşandığına dikkat çekilirken, yeni bir rekorun kırıldığı belirtildi. Özellikle Temmuz ayındaki yıllık enflasyon yüzde 63,76 olarak açıklandı.

TÜİK Verileri Merakla Bekleniyor!

Ancak asıl merak konusu TÜİK tarafından pazartesi günü açıklanacak olan Ağustos ayı enflasyon verileri. Bu veriler, hem İstanbul'da hem de Türkiye genelinde ekonomik durumu daha iyi anlamamıza yardımcı olacak. İTO'nun verileri, İstanbul'un ekonomik çalkantılarına ışık tutarken, TÜİK'in verileri ülke genelindeki ekonomik durumu yansıtacak.

Ağustos ayı verilerine göre, ulaştırma ücretlerinde büyük bir artış yaşandığı görülüyor. 2023 yılı Ağustos ayının, 2022 yılı Ağustos ayına göre değişimleri şu şekilde sıralanıyor: Ulaştırma ve Haberleşme Harcamalarında yüzde 32,29, Gıda Harcamalarında yüzde 9,77, Ev Eşyası Harcamalarında yüzde 8,94, Diğer Harcamalar grubunda yüzde 7,53, Konut Harcamalarında yüzde 6,50, Kültür Eğitim ve Eğlence Harcamalarında yüzde 4,11, Sağlık ve Kişisel Bakım Harcamalarında yüzde 1,87 ve Giyim Harcamalarında yüzde 0,33 artış olarak açıklandı.

TÜİK'in verileriyle birlikte, Türkiye genelindeki enflasyon durumu daha net bir şekilde ortaya çıkacak ve ekonomiye dair önemli ipuçları sunacak. İşte bu nedenle, pazartesi gününü beklemek gerekiyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Makalepark.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.