Kamu araçlarında yeni yaklaşım! İsrafa son!

Kamu araçlarında yeni yaklaşım! İsrafa son!
Kamu araçlarında yeni yaklaşım! İsrafa son!

Kamu Araçlarında İsrafın Sonu Geliyor!

İhtiyaca Dayalı Kamu Araçları

Kamuda tasarruf çabaları sadece bireysel harcamalarla sınırlı değil. Kamunun kullanımında olan araçlar da tasarruf tedbirleri kapsamında ele alınıyor. Kamu araçlarının israfının önüne geçmek amacıyla önemli bir adım atılıyor. Artık kamu araçları, ihtiyaç odaklı bir şekilde tahsis edilecek. Bu sayede gereksiz kullanımlar sona erecek ve araçların bütçedeki payı minimize edilecek. Taşıt kullanımı, ihtiyaç analizleri doğrultusunda titizlikle gözden geçirilecek ve ihtiyaç duyulmayan araçlar ihtiyaç olan alanlara aktarılacak.

İhtiyaç Fazlası Devredilecek

Kamu görevleri için taşıt ihtiyacı artık sürekli tahsis yerine geçici olarak belirlenecek. Böylece devlet kurumlarında araca ihtiyaç duyan her çalışan, kurumun araçlarını sırayla kullanabilecek. Kurumlarda ihtiyaç fazlası taşıtlar, ihtiyaç duyan birimlere devredilecek. Eski ve maliyetli araçlar kamunun envanterinden çıkarılacak.

Yerli Araçlara Öncelik

2023 yılı sonuna kadar yüzde 20'lik bir tasfiye hedefiyle kamu araçlarının sayısı azaltılıyor. Yeni araç ihtiyacı doğduğunda ise yerli veya Türkiye'de üretilen araçlar öncelikle tercih edilecek. Bu yeni araçlarda, özellikle çevre dostu ve yüksek performanslı araçlar öne çıkacak. TOGG gibi yerli üretim araçlar, öncelikle dikkate alınacak. Ayrıca, Türkiye'de montajı gerçekleştirilen ekonomik ve düşük maliyetli araçlar, 1.600 cc ve altındaki motor hacmi ile tercih edilecek.

Kamu araçlarında yapılacak bu önemli değişiklikler, hem israfın önüne geçmeyi hedefliyor hem de yerli üretimi teşvik ederek ekonomiye katkıda bulunmayı amaçlıyor. Bu yeni dönemde kamu araçları daha verimli ve ihtiyaca uygun bir şekilde kullanılacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.