Kamu müteahhitleri ekonomik zorluklara çözüm bekliyor!

Kamu müteahhitleri ekonomik zorluklara çözüm bekliyor!
Kamu müteahhitleri ekonomik zorluklara çözüm bekliyor!

İnşaat malzemelerindeki hızlı fiyat artışı ve döviz kuru dalgalanmaları, kamu müteahhitlerini işlerini tamamlanamaz hale getiriyor. Müteahhitler, yatırımların sürdürülebilirliği ve ülke ekonomisine olan katkı için çözüm arayışında!

İnşaat malzemelerinin hızla yükselen fiyatları ve döviz kurundaki dalgalanmalar, kamu müteahhitlerini işlerini bitiremez bir konuma itiyor. Müteahhitler, yatırımların devamlılığının ve ülke ekonomisine olumlu katkının sürdürülmesi için sorunlara acil çözümler bulunması gerektiğini belirtiyorlar.

Sektördeki Zorluklar ve Çözüm Arayışı

Türkiye Kamu Müteahhitleri Platformu Başkan Yardımcısı İlyas Çağrı İnce, sektördeki zorluklara dair önemli açıklamalarda bulundu. Pandemi, Rusya-Ukrayna savaşı, anlık döviz kurundaki artışlar, emtia ve hammadde fiyatlarının yükselmesi gibi etkenlerin yüksek maliyetlerin ortaya çıkmasına neden olduğunu ifade eden müteahhitler, devam eden projelerinde sıkıntılar yaşadıklarını dile getirdi.

İşçi Sorunu ve Malzeme Fiyatlarındaki Yükseliş

Müteahhitler, sektörel malzemelerin fiyatlarının artması ve nitelikli işçi bulunamamasının, tamamlanmamış projeler nedeniyle cezalara maruz kalmalarına yol açtığını belirtti. Özellikle deprem bölgelerindeki binaların hızla tamamlanmasının önemine dikkat çeken kamu müteahhitleri, sorunların bir an önce çözülmesini talep ediyorlar.

Çözüm Önerileri ve Beklentiler

Müteahhitler, sorunların üstesinden gelmek için sicil affı, süre uzatımı, ek fiyat farkı ve tasfiye haklarının verilmesini istiyorlar. Ayrıca, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın yıllık birim fiyatlarını sık sık güncellemek zorunda kalmasının, sektöre olan güveni artıracağını ifade ediyorlar. Sicil affı ile teminatların iade edilmesi ve rücu davalarından feragat edilmesi, müteahhitlerin yatırımlarını sürdürebilmeleri için kritik öneme sahip.

Kamu müteahhitleri, yatırımların sürdürülebilirliği ve ülke ekonomisine olumlu katkının sürdürülmesi için çözüm bekliyorlar. Bu zorlu dönemi aşmak için sektördeki paydaşların işbirliği içinde çalışması, ekonomik istikrarın sağlanması açısından kritik bir öneme sahip.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Makalepark.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.