KOBİBank girişimi ve KOSGEB'in uluslararası i̇şbirliği

KOBİBank girişimi ve KOSGEB'in uluslararası i̇şbirliği
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB), son dönemde öncelikli olarak imalat sektöründe faaliyet gösteren orta-yüksek ve yüksek teknoloji alanlarındaki girişimcilere odaklanmayı planlıyor.

KOSGEB, KOBİ'lerin Destekçisi

KOSGEB, Türkiye'deki KOBİ'lerin rekabet gücünü artırmayı ve ekonomik kalkınmaya katkı sağlamayı amaçlayan bir kurumdur. 30 yılı aşkın bir süredir imalat, hizmet ve ticaret sektörlerinde KOBİ'lere destek sunan KOSGEB, bugün 3,5 milyonun üzerinde KOBİ'ye ulaşma hedefiyle çalışmaktadır. Özellikle imalat sektöründe faaliyet gösteren girişimciler, KOSGEB'in öncelikli ilgi alanıdır.

Finansal Destek Programları ve KOBİBank

KOSGEB, KOBİ'leri desteklemek için çeşitli finansal araçlar kullanmaktadır. Girişim sermayesi fonlarına, kredi garanti fonuna katkıda bulunarak ve finansal kuruluşlarla işbirliği yaparak KOBİ'lerin finansman ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Ayrıca, KOBİ'lerin teknoloji ve iş geliştirmeye yönelik yatırımlarını desteklemek amacıyla "KOBİBank" kurma girişimleri de bulunmaktadır.

Uluslararası İşbirliği ve Ortak Platformlar

KOSGEB, uluslararası arenada da aktif bir rol oynamaktadır. Özellikle İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) üyesi ülkelerdeki KOBİ'lerin desteklenmesi amacıyla İSEDAK ile yakın işbirliği içindedir. İki taraf, üye ülkelerdeki KOBİ'lere yardımcı olacak destek platformlarını geliştirmek üzere prensipte mutabakata varmıştır.

Bu işbirliği, uluslararası ticaretin geliştirilmesini amaçlayan bir KOBİ işbirliği platformunun oluşturulması hedefini taşımaktadır. Ayrıca, KOBİ'lerin uluslararası alanda daha etkin olmalarını sağlamak amacıyla çeşitli ülkelerle güçlü ikili ilişkiler kurulmaktadır. Malezya ve Özbekistan gibi ülkelerle yapılan anlaşmalar, işbirliği faaliyetlerinin artmasını ve ticaretin teşvik edilmesini sağlamaktadır.

KOSGEB, uluslararası işbirliği ve finansal destek programlarıyla Türkiye'deki KOBİ'lerin büyümesine ve rekabet güçlerinin artmasına katkı sağlamaya devam etmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.