Konut kredilerinde son durum ne? Bakan Şimşek'in sıkılaştırma mesajı!

Konut kredilerinde son durum ne? Bakan Şimşek'in sıkılaştırma mesajı!
Konut kredilerinde son durum ne? Bakan Şimşek'in sıkılaştırma mesajı!

Konut Kredilerinde Sıkılaştırma Mesajı!

Konut Kredilerine Sınırlama Geliyor mu?

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in konut kredileri için sıkılaşma mesajı, konut piyasasını hareketlendirdi. Ancak sektör temsilcileri, kredi kullanımının zaten düşük olduğunu ve düzenlemelerin etkisinin sınırlı olabileceğini düşünüyor.

Kredi Değer Oranı Daraltılması

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), konut kredilerine yönelik ilk sıkılaştırma adımını 24 Ağustos'ta attı. BDDK, 2. konut kredi değer oranını yüzde 75 daraltarak piyasada dikkat çekti.

konut-kredilerinde-son-durum-ne-bakan-simsekin-sikilastirma-mesaji.jpg

Faiz Artışı ve Düzenlemeler

Sektör temsilcileri, kredi kullanımındaki düşüşün faizlerin artmasıyla başladığını, BDDK düzenlemesi ile ise daha da pekiştiğini ifade ediyor. Bu nedenle son açıklamanın piyasa üzerinde sınırlı bir etki yapması bekleniyor.

Faiz Makası Daralıyor

Konut kredilerinde özel bankalar ve kamu bankaları arasındaki faiz makası da daralmaya devam ediyor. Kamu bankaları, konut kredi faizlerinde avantajlı bir pozisyon oluşturuyorlar.

TSKB Gayrimenkul Derneği Başkanı Makbule Yönel Maya, "Özel bankaların başlangıçta aylık %2 seviyesinde faizle başlamıştı, şimdi ise 2-3 arasında faiz oranları konuşuluyor. Kamu özel farkı giderek azalıyor. Kamu bankalarında da faiz oranlarının artırılması, Bakan Bey'in açıklamasını destekler nitelikte" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.