Küçük Esnaf İçin Bağ-Kur Emeklilik Şartları Yeniden Düzenleniyor!

Küçük Esnaf İçin Bağ-Kur Emeklilik Şartları Yeniden Düzenleniyor!
Bağ-Kur'lu Sigorta ödeyen küçük esnaf için 5 yıl erken emeklilik yolda! İşte haberin ayrıntıları…

Meclis’in açılması ile ilk gündeme gelecek düzenlemeyle Bağ-Kur'lu sigortalıların emeklilik şartları değişiyor. Yapılan çalışmalar ile Bağ-kur ödemesi yapan vatandaşlara güzel bir kolaylık sağlanması planlanıyor.

Bağ-Kur Prim Gün Sayısı 7200'e Düşüyor!

BAĞ-KUR’lular için 9000 gün olan prim şartı, 7200 güne indirilecek. Bu düzenleme ile binlerce Bağ-Kur'lu sigortalı, emeklilikte 5 yıl daha fazla bir avantaj sağlayacak.

Prim İndiriminden 1 Milyon Kişi Yararlanacak!

prim-indiriminden-1-milyon-kisi-yararlanacak.jpg

Ülkemizde faaliyet gösteren yaklaşık olarak 1 milyon kişi bu düzenlemeden faydalanacak. Küçük esnaf, Bağ-Kur ve SSK prim günü eşitlemesiyle ilgili gelişmeleri yakındna takip ederken adil bir süreç olması için beklentide bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 14 Mayıs seçimleri öncesinde yaptığı açıklamada, küçük esnaf için prim ödeme gün sayısını 7200'e indireceklerini ve bundan 1 milyon küçük esnafın yararlanacağını söylemişti.

Düzenleme Meclis'te!

Düzenlemenin 1 Ekim itibarıyla açılan Meclis'e gelecek torba yasa içerisinde yer alması bekleniyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan da Bağ-Kur prim gün sayısının 9 binden 7200'e düşürüleceğini doğruladı.

Kimler Yararlanacak?

Düzenleme ile Bağ-Kur’luların emeklilik için gerekli prim gün sayısı ile SSK’lı çalışanların prim gün sayıları eşit hale getirilecek. Bu düzenleme ile Bağ-Kur'lu sigortalılar, SSK'lılara göre 1800 gün daha az prim ödeyip, emekliliğe hak kazanabilecekler.

Tüm Bağ-Kur'luları Kapsamıyor!

Tüm Bağ-Kur'lu sigortalılar bu düzenlemeden yararlanamayacak. Küçük esnaf ve sanatkâr olarak tanımlananlar, örneğin berberler ve bakkallar gibi küçük işletmeler sahipleri, bu düzenlemeden yararlanabilecekler. Bu kesimin sayısı yaklaşık olarak 1 milyon kişiyi buluyor. Toplamda ise 3 milyon Bağ-Kur'lu sigortalı bulunuyor ancak prim indirimi sadece küçük esnafı kapsayacak.

8 Eylül 1999 Öncesi Sigortalılar İçin Özel Durum!

Düzenleme ile prim sayısının 9 bin günden 7200'e düşmesi sonucunda, 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olanlar için özel bir durum söz konusu. Bu kişiler, düzenlemenin kendilerini kapsayıp kapsamadığını kontrol etmelidirler. Düzenleme büyük ihtimalle 2008 ve sonrası sigorta girişli olanları kapsayacak.