MASKE Geri mi Geliyor? Uzmanı Açıkladı! Kışın Maske Takabiliriz

MASKE Geri mi Geliyor? Uzmanı Açıkladı! Kışın Maske Takabiliriz
Koronavirüs bir dönem hayatımızı öyle mahvetti ki yerimizden kıpırdayamadık, maske takmadan çıkmadı. Uzmanından korkutan açıklama, kışın maske tekrar dönebilir.

Kovid-19'un Omikron varyantının bir alt dalı olan Eris, İngiltere'de ortaya çıktıktan sonra ülke genelinde hızla yayılıyor.

Şu ana kadar Türkiye'de henüz Eris varyantına rastlanmadı, ancak uzmanlar kış aylarında tekrar maske takmamız gerekebileceği konusunda uyarılarda bulunuyorlar.

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sarhan Sakarya, Eris'in Omikron'dan daha hızlı yayıldığına dikkat çekerek, önlem alınması gereken risk gruplarını sıraladı.

Sakarya, Covid-19'un ilk tespitinden bu yana virüsün ciddi mutasyonlar geçirdiğini ve bu mutasyonların bazen hastalığın yayılmasını hızlandırdığını bazen de hastalığın şiddetini artırdığını belirtti.

Mutasyonların devam etmesinin virüsün doğasında olduğunu ve virüsün kendi mutasyonlarını düzeltebilen bir organizma olmadığını vurguladı.

Bu nedenle mutasyonların sıkça meydana geldiğini ifade eden Sakarya, mutasyonların oluşma sıklığının en büyük nedenlerinden birinin virüsün birçok insanda ve canlıda hastalık yaparak çoğalma fırsatını bulması olduğunu söyledi. Eris'in Omikron'dan daha hızlı yayıldığını da ekledi.

Prof. Dr. Sakarya, Türkiye'de henüz bildirilen bir Eris vakası olmadığını ancak yaklaşık 55 bin vakanın rapor edildiğini belirtti.

Ancak bu sayının yüksek olduğunu düşünmediğini ve günlük milyonlarca vaka bildirildiği döneme göre daha düşük olduğunu açıkladı.

Hastalığın toplumda yayılma hızının ciddi boyutlara ulaşmadığını vurgulayan Sakarya, İngiltere'de Eris varyantının en fazla görüldüğünü ve bu varyantın görülme sıklığının 100.000 kişide 1.2 olduğunu söyledi.

Ancak bu durumun devam etmesinin, ilerleyen dönemlerde, özellikle sonbahar ve kış aylarında aynı şekilde devam edeceği anlamına gelmediğini belirtti.

Prof. Dr. Sakarya, Eris varyantının üzerindeki değişikliklerin ve mutasyonların toplumsal bağışıklıkla aşılabilir olduğunu söyledi.

Bununla birlikte yaş faktörünün önemli olduğunu, yaşlı ve riskli grupların bir doz daha aşı yaptırmalarının önerilebileceğini ifade etti.

Dünya Sağlık Örgütü'nün, önlemleri hafiflettiği bir dönemde tekrar önlemleri sıkılaştırma konusunda bilgilendirme yaptığını da ekledi.

Bu nedenle maske, sosyal mesafe ve hijyen gibi önlemlerin tekrar uygulanmasının gündemde olduğunu söyledi ve kış aylarında maske takmanın yeniden gerekebileceği ihtimalini değerlendirdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Makalepark.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.