Merkez Bankası’ndan TL’den Sıfır Atma ve 500 liralık Banknot Hakkında Açıklama!

Merkez Bankası’ndan TL’den Sıfır Atma ve 500 liralık Banknot Hakkında Açıklama!
Merkez Bankası Başkanı Erkan, paranın sıfırlanması ve 500 Liralık banknotla ilgili konuları günden dışı bıraktı. İşte ayrıntılar

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, son açıklamalarında parasal politikalara ve enflasyonla mücadeleye odaklanmışken, paranın sıfırlanması ve 500 liralık banknot konularının gündemlerinde olmadığını belirtti.

MB Başkanı Erkan, TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda yaptığı sunumda, ekonomideki güveni ve öngörülebilirliği artırmak için sabırla para politikalarını uygulamaya devam edeceklerini vurguladı.

Bunların yanı sıra; TL’den sıfır atma ve 500 liralık banknotla ilgili bir gelişmenin gündemlerinde olmadığını da çok net bir şekilde ifade etti.

Ayrıca, enflasyonun artışına katkı sağlayan faktörlere dikkat çeken Erkan, petrol fiyatlarındaki artışın ve devam eden gelişmelerin yıllık enflasyonu etkilemeye devam edeceğini söyledi.

Öncelik Fiyat İstikrarı!

oncelik-fiyat-istikrari-001.jpg

Erkan'ın açıklamalarına göre, Merkez Bankası şu anki önceliğini fiyat istikrarına odaklamış durumda ve üst değerli banknotların geleceği, makro ekonomik analizler ve teknik değerlendirmeler sonucunda belirlenecektir.

Başkan Erkan, ekonomideki güvenin artırılması ve enflasyonun kontrol altına alınması konularında kararlılıkla hareket edeceklerini vurgularken, sıfır atma veya yeni banknotlarla ilgili bir planın şu an gündemlerinde olmadığını kesin bir şekilde belirtti.