Öğrencilerin yer arayışı ardından kiralar tavan yaptı!

Öğrencilerin yer arayışı ardından kiralar tavan yaptı!
Öğrencilerin yeni eğitim dönemi için taşınmasının ardından kira fiyatları rekor seviyelere ulaştı. Özellikle İstanbul'da kiraların yükselmesi, velileri satılık evlere yönlendirdi.

Öğrenci Göçü ve Kiraların Yükselmesi

İstanbul'da, yeni eğitim dönemiyle birlikte öğrencilerin şehir değiştirmesi, kira piyasasında büyük bir etki yarattı. Özellikle öğrenci yoğunluğunun yüksek olduğu bölgelerdeki kira fiyatları göz kamaştırıcı bir hızla artış gösteriyor. Örneğin, İstanbul'da sadece bir oda (1+0) olan dairelerin kira bedelleri 45 bin liraya kadar tırmanmış durumda. Fulya gibi bölgelerdeki eşyalı daireler ise 100 bin TL'ye kadar çıkabiliyor.

Öğrenciler, genellikle evleri arkadaşlarıyla paylaştıkları için yüksek kira bedellerini karşılayabiliyorlar. Bu durum, ev sahipleri için düzenli gelir anlamına gelirken, öğrenciler için uygun bir barınma seçeneği sunuyor.

Öğrenciler Ev Sahiplerinin Gözdesi Oldu

Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Başkanı Hakan Akdoğan'a göre, öğrencilerin kira masraflarını arkadaşlarıyla paylaşmaları ve kısa dönemli kiralama ilişkilerinin sorunsuz olması, öğrencileri ev sahipleri için cazip hale getirdi. Üniversite kampüslerine yakın bölgelerde kira fiyatlarında %10'luk bir artış gözleniyor. Beşiktaş, Kadıköy, Şişli, Sarıyer, Üsküdar gibi bölgelerde kiralık dairelerin popülerliği artıyor. Ayrıca, şehir çeperlerinde bulunan üniversitelere yakın bölgelerde de kira fiyatları yükseliyor.

Kira Fiyatlarında Büyük Artış

Son bir ay içinde kira fiyatları %25 gibi büyük bir artış kaydetti. İstoç İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Gayrimenkul Danışmanı Şenay Araç Demir, yeni eğitim dönemi öncesi kira fiyatlarında %20-25 arasında bir artış yaşandığını açıklıyor. Özellikle İstanbul'un Şişli, Beşiktaş, Kağıthane, Sarıyer ve Maslak gibi bölgelerinde 1+1, 1+0 ve mobilyalı dairelere olan talep en yüksek seviyede. Demir, bazı velilerin çocukları için satılık evlere yönelmeye başladığını da belirtiyor. Bu durum, özellikle 1+1 daire piyasasında canlılık yaratıyor.

Öğrencilerin Tercihi: Toplu Taşıma Yakınında, Yeni Binalar ve Masrafsız Daireler

Öğrencilerin, toplu taşıma ağına yakın, yeni binalar ve masrafsız daireleri tercih ettiği de dikkat çekiyor. Örneğin Kağıthane'de 1+1 dairelerin temmuz-ağustos döneminde 13 bin TL'den 17 bin TL'ye çıktığını ve mobilyalı dairelerin 25 bin TL ile 30 bin TL arasında kiralandığını belirtiyor. Maslak bölgesinde 1+0 dairelerin 20 bin TL ile 25 bin TL, eşyalı 1+1'lerin ise 50 bin TL'den kiralandığına dikkat çekiyor.

Kiraların Artışı ve Satılık Evlere Yönelme

Şişli'de Fulya bölgesinde 1+1 dairelerin 15 bin TL, 2+1 dairelerin 22 bin TL'den kiralandığını ifade eden Demir, 2+1 dairelerin 45 bin TL ile 65 bin TL, 3+1 dairelerin ise 75 bin TL ile 100 bin TL arasında kiralandığını belirtiyor. Özel yurt fiyatlarının büyük şehirlerde yüksek olduğu düşünüldüğünde, öğrenciler için barınma giderek büyük bir maliyet haline geliyor. Bu nedenle, emekli veya yalnız yaşayan kişilerin evlerini öğrencilere kiralaması tekrar popüler hale gelebilir. Ayrıca, çatı katlarının kullanılmaya açılması ve kiraya verilmesi gibi alternatifler de düşünülebilir.

Uzmanlar Önlem Alınması Gerektiğini Söylüyor

Uzmanlar, kira fiyatlarının hızla yükselmesine karşı önlemlerin alınması gerektiğini vurguluyorlar. Kiralık evlerin stokunun sınırlı olduğunu ve nüfus göçünün hızla arttığını belirtiyorlar. Bu nedenle, konut kiralama piyasasında arz ve talep dengesinin yeniden sağlanması için adımlar atılması gerektiğini söylüyorlar. Yabancılara ev kiralamalarının sınırlanması ve kira kontratlarının uzatılmaması gibi önlemler öneriyorlar.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Makalepark.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.