Resmi Gazetede yayınlandı! Alkol ve sigara satış yasağı genişletiliyor!

Resmi Gazetede yayınlandı! Alkol ve sigara satış yasağı genişletiliyor!
Resmi Gazetede yayınlandı! Alkol ve sigara satış yasağı genişletiliyor!

Alkol ve Sigara Satışı Yasakları Genişliyor

Hangi Alanlarda Yeni Değişiklikler Var?

Tarım ve Orman Bakanlığı, alkollü içki ve tütün mamulleri satışı ile ilgili yasakları genişleterek yeni bir düzenlemeye imza attı. İşte bu önemli değişikliklerin ayrıntıları:

Sağlık, Eğitim, Kültür ve Spor Alanları

Artık alkol ve tütün mamulleri satışı sadece sağlık ve eğitim kurumlarında değil, aynı zamanda kültürel etkinliklerin yapıldığı yerlerde, spor hizmeti verilen tesislerde ve bu hizmetlerin sunulduğu yerlerin yerleşkelerinde de yasaklandı. Bu düzenleme ile, bu tür alanlarda alkol ve tütün mamulleri satışının önüne geçilmeye çalışılıyor.

Yasak Alanlar

Yasak, bu alanlardaki açık alanları, yapıları, ek binaları ve bahçeleri içeriyor. Örneğin, bir sağlık merkezinin bahçesi dahi bu yasak kapsamında yer alacak.

resmi-gazetede-yayinlandi-alkol-ve-sigara-satis-yasagi-genisletiliyor.jpg

İstisnalar

Açık alkol satışı yapan işyerlerine, ne kadar büyük veya faaliyet gösteriyor olursa olsun, tütün mamulü veya alkollü içki perakende satış belgesi düzenlenmeyecek. Ancak, bu kural, konaklama tesisleri, mesire yerleri ve kamp alanları gibi belirli özel durumlarda uygulanmayacak.

Yeni düzenlemeler, alkol ve sigara satışının kontrol altına alınması ve toplum sağlığının korunması amacıyla hayata geçiriliyor. Bu değişikliklere uymak, herkesin sorumluluğunda olmalıdır.