Resmi Gazetede yayınlandı! Teknik öğretmenlere yönelik ALES şartı!

Resmi Gazetede yayınlandı! Teknik öğretmenlere yönelik ALES şartı!
Resmi Gazetede yayınlandı! Teknik öğretmenlere yönelik ALES şartı!

Yükseköğretim Kurulu tarafından alınan önemli bir karar, teknik öğretmenlerin lisansüstü eğitimlerini etkiliyor. Ayrıntıları Resmi Gazete'den öğrenin!

Teknik Öğretmenler İçin Yeni ALES Şartı! İşte Detaylar!

Resmi Gazete'de yayımlanan bir yönetmelik değişikliği, teknik öğretmenlerin lisansüstü tamamlama programlarına katılma şartlarında önemli bir değişiklik getiriyor. Artık, teknik öğretmenlerin Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'nın (ALES) sayısal puan türünden en az 75 puan alması gerekiyor. İşte bu önemli gelişmenin ayrıntıları!

Resmi Gazete'de Yayımlandı! ALES Şartı Geliyor!

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından hazırlanan yönetmelik değişikliği, Teknik Öğretmenler için Düzenlenecek Mühendislik Programlarının Uygulama Esas ve Usulleri Yönetmeliği'ne eklenerek Resmi Gazete'nin son sayısında yayımlandı ve yürürlüğe girdi.

Bu yeni düzenlemeye göre, lisansüstü tamamlama programlarına katılmak isteyen teknik öğretmenler, ALES sayısal puan türünden en az 75 puan almak zorundalar. Ayrıca, bu şartı sağlayan adaylar arasında en yüksek puana sahip olan adaydan başlayarak kontenjan sayısı kadar aday, programa katılmaya hak kazanacaklar.

Ayrıca, yeni düzenleme ile birlikte daha önce bir tamamlama programına yerleşmiş veya mezun olmuş olan teknik öğretmenler, yeniden başvuru yapma hakkına sahip olmayacaklar.

Bu değişiklikle birlikte, teknik öğretmenlerin lisansüstü eğitimlerine katılmak için gereken ALES puanı şartı en az 75 puana çıkarılmış oldu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.