SGK uzmanı ali duman anlatıyor! Kamu görevlileri hakem kurulu toplantısından neler bekleniyor?

SGK uzmanı ali duman anlatıyor! Kamu görevlileri hakem kurulu toplantısından neler bekleniyor?
Dördüncü toplantısını geride bırakan Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, memur ve emekli memur maaş zamlarını belirlemek üzere önemli bir role sahip. Ancak şu ana kadar uzlaşma sağlanamadığı bir gerçek. Peki, son toplantıdan neler bekleniyor?

Memur Maaş Zamları Gündemde, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu İş Başında

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'nun memur ve memur emeklilerinin iki yıllık zam oranlarını belirlemesi bekleniyor. Kurul, 26 Ağustos'taki ilk toplantısını gerçekleştirmişti ve dün itibarıyla dördüncü toplantısını tamamladı.

Müzakereler Sonuçsuz Kalırsa Ne Olacak?

  1. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi müzakereleri sırasında Kamu İşveren Heyeti ile Memur-Sen arasında genel zam oranlarında anlaşma sağlanamadı. Uzmanlar, bu noktada Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'nun belirleyici bir rol oynayacağına dikkat çekiyor.

Hakem Kurulu Nasıl Çalışıyor?

Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Duman'a göre, hakem kurullarının daha önce aldığı kararlara bakıldığında, kamu işvereni teklifine yakın kararlar alındığı görülüyor. Hakem kurulu 11 kişiden oluşuyor ve bu üyelerin 7'si Cumhurbaşkanlığı tarafından atanıyor. Kalan 4 üye ise memur sendikalarını temsil ediyor. Karar alabilmek için taraflardan biri salt çoğunluğu elde etmelidir. Cumhurbaşkanlığı üyeleri ise sayıca çoğunlukta bulunuyor.

Uzman Görüşleri Neler?

Ali Duman, hakem kurulu kararının ne olacağını kesin olarak bilemeyeceğini belirtiyor. Ancak, memur sendikalarının talebi ile kamu işvereninin teklifi arasında ciddi bir makas olduğuna işaret ediyor. Nihai kararın 31 Ağustos Perşembe günü yapılacak toplantıda açıklanacağını vurguluyor.

Emekli Memurlara Seyyanen Zam Talebi

Duman, emekli memurların da seyyanen zamdan yararlanması gerektiğini ifade ediyor. Aylık bağlama oranının emekli memurlar için de geçerli olması gerektiğini söylüyor. Aksi halde çalışan memurla emekli memur arasında ciddi bir uçurum oluşabileceğine dikkat çekiyor. Emekli memurun, çalıştığı ücretin yüzde 45'ini maaş olarak aldığını belirtiyor ve bu oranın diğer sosyal güvenlik sistemlerinde yüzde 60'ın altına düşmediğini ifade ediyor. Konuyla ilgili kararın toplu sözleşme kapsamında ele alınacağını ve nihai kararın merakla beklenildiğini sözlerine ekliyor.

SGK Uzmanı Ali Duman'ın açıklamalarına göre, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'nun son toplantısının ardından çıkacak karar, memur ve emekli memur maaşlarının geleceğini belirlemede önemli bir adım olacak gibi görünüyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.