SGK uzmanından açıklama geldi! EYT'li işçiler için prim iadesi

SGK uzmanından açıklama geldi! EYT'li işçiler için prim iadesi
SGK uzmanından açıklama geldi! EYT'li işçiler için prim iadesi

SGK uzmanı Ahmet Kurtuluş'tan EYT (Erken Emeklilik Talebi) sahipleri için özel prim iadesi hakkında detaylı bilgilere ulaşın. Prim iadesi nasıl alınır, ne kadar ödenir ve borçlanma etkileri nelerdir öğrenin!

EYT'lilere Özel Prim İadesi Rehberi! SGK Uzmanından Detaylar!

Ahmet Kurtuluş, prim iadesinin sadece EYT'li çalışanlar için değil, tüm SGK kapsamında olan çalışanlar için geçerli bir uygulama olduğunu açıkladı. Emekli olabilmek için yaş, prim ve hizmet yılı kriterlerini sağlamaları gerektiğini hatırlatan Kurtuluş, EYT'liler için yaş kriterinin kaldırıldığını ve sadece prim ve hizmet yılı kriterlerinin geçerli olduğunu belirtti.

Prim İadesi Nasıl Alınır?

Kurtuluş, prim iadesi almak isteyen EYT'li bireylerin SGK'ya bizzat başvurması gerektiğini belirtti. Başvurunun e-Devlet üzerinden de yapılabileceğini ifade eden Kurtuluş, "Bağlı oldukları SGK kurumuna müracaat edip bunu gerçekleştirebilirler" dedi.

Prim İadesi Ne Kadar?

Prim iadesinin ödenen prim miktarına göre değiştiğini söyleyen Kurtuluş, bu iadenin eksik prim ödeyenler için geçerli olduğunu vurguladı. Ancak Kurtuluş, eksik primleri tamamlayarak emeklilik haklarından yararlanmayı önerdi.

Prim İadesinde Borçlanma Etkisi Var Mı?

Borçlanmanın prim iadesini etkilediğini belirten Kurtuluş, borçlanma yapanların talep etmeleri halinde yaptıkları borçlanma dahil olmak üzere yaptıkları tüm ödemeleri geri alabileceklerini söyledi.

İşsizlik Sigortası Primleri İade Edilir Mi?

Kurtuluş, işsizlik sigortası primlerinin farklı bir sigorta kolu olduğunu ve iade edilmediğini ifade etti. Bu primlerin işsizlik durumunda işsizlik maaşı alınabilmesini sağladığını açıkladı.

EYT'li Olup da Çalışmaya Devam Edenler Ne Yapmalı?

EYT'li bireylerin veya emekli olup da çalışmaya devam edenlerin sosyal güvenlik destek primi ödemek zorunda olduklarını belirten Kurtuluş, bu primlerin iadesinin mümkün olmadığını ve bu ödemelerin sosyal güvenlik haklarını koruma amaçlı olduğunu vurguladı. Bu primleri ödemeyenlerin sağlık hizmetlerinden ve diğer sosyal güvenlik haklarından yararlanamayacaklarını hatırlattı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.