Son Dakika! Metal sektöründeki 160 bin işçiye avans kararı! İşte o işçiler

Son Dakika! Metal sektöründeki 160 bin işçiye avans kararı! İşte o işçiler
Metal sektöründe gerçekleşen tarihi toplu görüşme sözleşmesi sonrası avans kararı alındı.

Metal sektöründe toplu sözleşme görüşmeleri tarihi bir adım atmış durumda. Bu süreç, toplamda 160 bin işçiyi ilgilendiriyor.

Özel sektördeki en büyük toplu sözleşme niteliğini taşıyor. İşverenleri temsil eden Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası, bu görüşmelerin belirli bir süreç içinde sonuçlanacağını belirterek işçilere "avans" ödeme kararı aldı.

Metal sektörünün önde gelen firmaları arasında Ford, Arçelik, Mercedes, Bosch, Erdemir, Borusan gibi şirketler bulunuyor.

İşçi Talepleri ve Avans Kararı

isci-talepleri-ve-avans-karari.webp

Bu tarihi adım, işçilerin avans talebiyle başladı. İşçilerin talebini olumlu bir şekilde değerlendiren MESS, ilk kez avans ödemesi yapma kararı aldı.

MESS, 1 Eylül 2023'ten geçerli olacak yeni dönem toplu iş sözleşmesi sürecinde müzakerelerin yaklaşık 4 ila 5 ay sürebileceğini belirterek çalışanlara destek olmayı amaçlıyor.

Türk Metal Sendikası'nın Talepleri

145 bin işçiyi temsil eden Türk Metal Sendikası, geçtiğimiz günlerde taleplerini açıklamıştı. Sendika, ilk olarak saatlik ücretin 65 TL'nin altında olanların ücretini 65 TL'ye çekilmesini talep ediyor. Daha sonra, tüm saat ücretlerine sözleşmenin ilk altı ayını oluşturan Eylül-Şubat dönemi için yüzde 80 zam istiyor.

Ayrıca, her kıdem yılı için ücretlerde 3 TL artış ve sosyal haklarda yüzde 150 artış talep ediyor. Tüm bu taleplerle birlikte sözleşmenin ilk 6 ayı için toplam istenilen artış tutarı yüzde 119.05 olarak belirlendi.

Metal sektöründeki bu gelişmeler, hem işçiler hem de işverenler için önemli bir dönemi işaret ediyor ve toplu sözleşme süreci yakından takip ediliyor.