Sosyal yardım başvurularına 4 Bin 471 TL destek haberi geldi!

Sosyal yardım başvurularına 4 Bin 471 TL destek haberi geldi!
Sosyal yardım başvurularına 4 Bin 471 TL destek haberi geldi!

Sosyal yardım başvurularının başladığı bu dönemde, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı'nın duyurduğu istihdam ve girişimcilik desteği hakkında ayrıntılı bilgiler haberimizde...

Sosyal Yardım ve İstihdam 4 Bin 471 TL Destek Ne İfade Ediyor?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı, İŞKUR ile işbirliği yaparak istihdamı teşvik eden yeni girişimcilik desteğini duyurdu. İşte bu önemli gelişme hakkında bilmeniz gerekenler:

Sosyal Yardım ve İş İmkanı

Bakan Göktaş, yazılı bir açıklama yaparak, Türkiye İş Kurumu'nun (İŞKUR) Eğitim, İstihdam ve Toplumsal Faydalar (TYP) programından yararlanmaya devam ettiklerini belirtti. Sosyal yardım alan kişilerin yüzde 82'sinin engellilik, yaşlılık, hastalık veya bakım nedeniyle çalışamadığına dikkat çekti ve "Sosyal yardımlardan faydalananları iş gücü sanayisine kazandırmak, toplumsal yardım-istihdam durumunu güçlendirmek adına istihdam dostu toplumsal yardım anlayışıyla çalışmalarımıza devam edeceğiz" dedi.

İstihdam Yardımı ve Oryantasyon

Bakan Göktaş, 2010 yılından bu yana istihdam edilebilir sosyal yardım alan kişileri çalışmaya yönlendiriyor ve 2023 yılına kadar 140 bin 131 kişiyi İŞKUR'a yönlendirerek aylık net asgari ücret miktarının yüzde 10'un kadar "istihdam yardımı" sunulacağını ifade etti.

İstihdam Yardım Oryantasyonu Hızlı Başlangıç Kapsamında

"İstihdam Yardım Oryantasyonu," sosyal yardım alan kişilerin İŞKUR tarafından işe yerleştirilmesi durumunda iş görüşmesi ve başvuru/kabul aşaması için ayda bir kez ödeniyor. Bakan Göktaş, bu süre içinde bir yıla kadar 3 kez ödeme yapılmasına dikkat çekti ve yardımın "hızlı başlangıç" kapsamında sağlandığını vurguladı.

Girişimcilik Desteği 4 Bin 471 TL Olacak

Geçen yıl sosyal yardım alanlara bir kez ödenen 2 bin 157 TL'lik "girişimcilik desteği," bu yıl 4 bin 471 TL olarak artırıldı. Bakan Göktaş, "Sosyal yardım alan kişilerin İŞKUR aracılığıyla iş bulması durumunda özel işverenlerin bir yıl boyunca ödemek zorunda olduğu sigorta primlerini biz karşılıyoruz" açıklamasında bulundu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.