Teknik öğretmenler için yeni şartlar! ALES'te 75 puan zorunluluğu getirildi!

Teknik öğretmenler için yeni şartlar! ALES'te 75 puan zorunluluğu getirildi!
Teknik öğretmenler için yeni şartlar! ALES'te 75 puan zorunluluğu getirildi!

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından yapılan yönetmelik değişikliği, teknik öğretmenlerin eğitim yolculuğunu önemli bir şekilde etkileyecek. Bu değişiklik, Resmi Gazete'de yayımlandı ve teknik öğretmenler için tamamlama programlarına katılım şartlarına odaklanıyor. Peki, nedir bu değişiklikler ve teknik öğretmenler için neler getiriyor?

Yönetmelik Değişikliği ile Yeni Düzenlemeler

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından hazırlanan yönetmelik değişikliği, teknik öğretmenlerin tamamlama programlarına katılma şartlarını kökten değiştiriyor. Artık, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) sayısal puan türünden en az 75 puan almayan teknik öğretmenler, bu programlara katılamayacaklar.

Kimleri Etkiliyor?

Bu düzenleme, Teknik Öğretmenler için Düzenlenecek Mühendislik Programlarının Uygulama Esas ve Usulleri Yönetmeliği'nde yapıldı ve hemen yürürlüğe girdi. Yani, bu değişiklikten etkilenecek olanlar hemen şartları yerine getirmek zorundalar. Ayrıca, bu puan şartını sağlayan adaylar arasında en yüksek puana sahip olanlar, programa katılmaya hak kazanacaklar. Yani rekabet de artacak gibi görünüyor.

Geçmiş Başvurulara Etki

Yönetmeliğe eklenen geçici madde ile bu değişikliğin yayım tarihinden önce bir tamamlama programına yerleşmiş veya mezun olmuş olan adaylar, yeniden başvuru yapma hakkına sahip olmayacaklar. Yani, eski şartlara göre başvurmuş olanlar için yeni düzenlemeler geçerli olmayacak.

Bu yeni düzenleme, teknik öğretmenlerin lisansüstü eğitimlerine katılmak için daha önce gereken ALES puanı şartını 75 puan olarak belirliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Makalepark.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.