Togg elektrikli otomobil pazarında tahtı devir mi alıyor? Hangi model lider?

Togg elektrikli otomobil pazarında tahtı devir mi alıyor? Hangi model lider?
Togg elektrikli otomobil pazarında tahtı devir mi alıyor? Hangi model lider?

Türkiye elektrikli otomobil pazarındaki son gelişmeleri öğrenin. Togg T10X'in liderliği ve elektrikli araç satışlarının yükselişi hakkında bilgi haberimizde...

Togg T10X ile Elektrikli Otomobil Pazarı Sallanıyor!

Elektrikli araçlar, dünya genelinde olduğu gibi Türkiye'de de büyük bir ilgi görüyor. Elektrikli araçların Türkiye pazarındaki payı sonunda yüzde 4'e ulaştı. Bu başarıda Togg T10X'in liderliği büyük rol oynuyor.

Elektrikli Araçlar Türkiye'de Yükselişte

Fosil yakıtlara bağımlılığın azaltılması ve iklim değişikliği ile mücadele, elektrikli araçlara olan talebi artırdı. Türkiye'de de elektrikli otomobillere olan ilgi hızla artıyor. 2023 yılının ilk 8 ayında elektrikli otomobil satışlarının pazar payı yüzde 4'e yaklaştı. Bu başarıda Togg T10X modelinin büyük katkısı var. Sadece 4 ay içinde en çok satan elektrikli araç markası ve modeli kategorisinde lider oldu.

Araç Satışları Rekor Kırdı

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği'nin verilerine göre, Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam satışları 2023 yılı Ocak-Ağustos döneminde bir önceki yıla göre yüzde 64,7 artarak 755 bin 282 adet olarak gerçekleşti. Otomobil satışları ise söz konusu dönemde yüzde 64,3 artışla 582 bin 419 adet, hafif ticari araç satışları da yüzde 66,4 artarak 172 bin 863 adet oldu.

Benzinli Otomobiller Liderliği Sürdürüyor

Türkiye otomobil pazarında, bu yılın ilk 8 ayında en çok satılan otomobil türü benzinli otomobiller oldu. Benzinli otomobiller 401 bin 118 adet satışla birinci sırayı korurken, dizel otomobiller 91 bin 492 adetle ikinci sırada yer aldı. Hibrit otomobil satışları 60 bin 489 adetle dikkat çekerken, otogazlı otomobil satışları da 6 bin 429 adet olarak kaydedildi. Elektrikli otomobil satışları ise 22 bin 891 adetle büyük bir artış gösterdi.

Togg T10X Rekor Kırdı

Togg T10X, elektrikli otomobil pazarında büyük bir başarıya imza attı. İlk 8 ayda 3 bin 400 teslimat yaparak, elektrikli araç segmentinin öncü markası oldu. T10X, tüm elektrikli araçlar pazarında yüzde 18,2, elektrikli SUV segmentinde yüzde 33,3, elektrikli C-SUV segmentinde yüzde 55,3 pazar payına sahip. Ayrıca, ağustos ayında tüm binek araç pazarında yüzde 3'lük pazar payını elde etti.

Togg T10X Liderliği Ele Geçirdi

Togg T10X, tüm elektrikli araçlar pazarında lider konumunda. Türkiye'de Model Y modeliyle satışa başlayan Tesla ise ülke bazlı resmi satış adetlerini paylaşmıyor. Elektrikli otomobil pazarındaki bu hızlı değişimleri yakından takip edin!

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Makalepark.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.