TÜİK işsizlik raporunu yayınladı! İşte işsizlik oranı

TÜİK işsizlik raporunu yayınladı! İşte işsizlik oranı
TÜİK işsizlik raporunu yayınladı! İşte işsizlik oranı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), yeni işsizlik verilerini açıkladı ve sonuçlar sürprizlerle dolu! İşsizlik oranlarının düşmesi pek çok kişiyi şaşırttı. İşte TÜİK'in açıkladığı detaylar...

TÜİK İşsizlik Oranlarını Açıkladı!

TÜİK, son işsizlik verileri ile dikkatleri üzerine çekiyor. Son açıklanan oranlar, işsizlik oranlarının düştüğünü ve istihdamın arttığını gösteriyor. TÜİK'in verilerine göre, işsizlik oranlarındaki azalma oldukça dikkat çekici.

İşsiz Sayısı Azaldı!

Hanehalkı İşgücü Araştırması sonuçlarına göre, 15 yaş ve üstü kişiler arasındaki işsiz sayısı Temmuz 2023'te bir önceki aya göre 38 bin kişi azalarak 3 milyon 291 bin kişiye düştü. İşsizlik oranı ise 0,2 puan azalarak %9,4 seviyesine geriledi. İşsizlik oranı erkeklerde %7,6 iken kadınlarda %12,9 olarak hesaplandı.

İstihdam Arttı!

TÜİK verilerine göre, istihdam edilenlerin sayısı Temmuz 2023'te bir önceki aya göre 318 bin kişi artarak 31 milyon 671 bin kişiye ulaştı. İstihdam oranı ise 0,5 puan artarak %48,4'e yükseldi. Bu oran erkeklerde %65,7 iken kadınlarda %31,5 olarak kaydedildi.

İşgücüne Katılım Arttı!

Temmuz 2023'te işgücü, bir önceki aya göre 280 bin kişi artarak 34 milyon 962 bin kişi oldu. İşgücüne katılma oranı ise 0,4 puan artarak %53,4 olarak gerçekleşti. İşgücüne katılma oranı erkeklerde %71,1 iken kadınlarda %36,1 olarak hesaplandı.

Genç İşsizlik Oranı Azaldı!

15-24 yaş aralığındaki genç nüfus içinde işsizlik oranı bir önceki aya göre 0,3 puanlık azalışla %18,0 olarak kaydedildi. Bu yaş grubunda işsizlik oranı; erkeklerde %15,2, kadınlarda ise %23,1 olarak tahmin edildi.

TÜİK'in son açıkladığı verilere göre Türkiye'de işsizlikle mücadelede olumlu gelişmeler yaşanmaktadır. İşsizlik oranlarının düşmesi ve istihdamın artması, ekonomik toparlanmanın işaretleri olarak kabul edilebilir.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Makalepark.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.