Türkiye’de otomotiv sektöründe son durum! Al-Satçılar geri çekiliyor!

Türkiye’de otomotiv sektöründe son durum! Al-Satçılar geri çekiliyor!
Türkiye otomotiv pazarı, Ticaret Bakanlığı'nın ikinci el araç ticaretine yönelik atılımlarıyla birlikte "al-satçı"ların pazardan çekilmesiyle yeni bir döneme adım atıyor.

Otomotiv Pazarındaki Yeni Dönem: Al-Satçılar İstifini Çekiyor

Türkiye'nin otomotiv pazarı, Ticaret Bakanlığı'nın ikinci el araç ticaretini denetleme hamleleriyle birlikte "al-satçı"lar olarak adlandırılan aktörlerin pazardan çekilmesiyle büyük bir değişim yaşamaktadır. 2023 yılı itibariyle otomotiv sektöründe yaşanan bu dönüşüm, dikkat çekici sonuçlar doğurmuştur.

İkinci El ve Sıfır Otomobil Piyasasındaki Değişimler

İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel'e göre, 2023 yılının ilk yarısında sıfır ve ikinci el otomobil satış adetleri oldukça yüksek seviyelerde seyretti ve bazı aylarda tarihi rekorlar kırıldı. Ancak, Haziran ve Temmuz aylarında ikinci el otomobil satışlarında bir düşüş yaşanırken, sıfır otomobil pazarı hızla büyümeye devam etti.

Kayıt Dışı Ticaretin Etkisi

Yürürlüğe giren 6+6 yönetmeliği ile birlikte, kayıt dışı ticaret yapan bireyler neredeyse tüm siparişlerini iptal etmek zorunda kaldılar. Bu iptal edilen siparişlerin yerine, daha sonraki bir tarihte teslimat yapılacak gerçek kullanıcıların siparişleri öne çekildi. Bu durum, ikinci el otomobil satışlarında bir düşüşe neden oldu. Ancak, sıfır otomobil satışlarında hala büyük bir talep olduğu gözlendi.

Sıfır Otomobil Piyasasında Beklentiler

Son düzenlemelerin etkisiyle otomobil satışlarında bir düşüş yaşanıyor, özellikle kredi erişiminin zorlaşması nedeniyle sıfır ve ikinci el otomobil satışlarının düşük seyretmesi bekleniyor. Şu anki verilere göre, sıfır araç piyasasında Fiat Egea C segment sedan aile otomobili, A1 Segment HB Hyundai i10 ve Kia'nın A1 Segment HB modeli en uygun fiyatlı modeller arasında yer almaktadır. Bu araçların fiyatları, 725 bin TL'den başlayıp 800 bin TL'ye kadar çıkabilmektedir.

Otomotiv sektöründeki son gelişmeler, kayıt dışı ticaretin azalması ve sıfır otomobil üretiminin artmasıyla gerçek kullanıcılar için daha avantajlı bir ortamın oluştuğunu göstermektedir. Bu dönüşümle birlikte, Türkiye otomotiv pazarında yeni bir döneme adım atılmıştır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.