YKS Kayıt Puanı ile Yatay Geçiş Yapmak

YKS Kayıt Puanı ile Yatay Geçiş Yapmak
YKS ile yerleşip kayıt yaptırdığınız bölümden pişman oldunuz yada aynı bölümü başka bir şehirde okumak istiyorsanız bu merkezi yerleştirme puanı (YKS) ile mümkün

YKS Kayıt Puanı ile Yatay Geçiş Yapmak

Yerleştiğiniz ve kayıt yaptığınız üniversiteden puanınıza eşit yada puanınızdan düşük istediğiniz üniversite ve bölüme yatay geçiş yapabilirsiniz.

Her üniversite her yıl bölümlerinin kontenjanının %30 kadar YKS kayıt puanı ile yani Merkezi Yerleştirme Puanı ile yerleştirme için kontenjan açmak zorunda.

Geçmek istediğiniz bölüme sizden yüksek puan alan başka öğrencilerin kontenjanı doldurma ihtimali de var.
Okuduğunuz üniversitede not ortalamanızın veya başarısızlıktan ya da devamsızlıktan dolayı derslerden kalmanızın herhangi bir önemi yok. YKS yerleştirme puanınızın o üniversiteden yüksek olması yerleştirme için tercih hakkınız oluyor.

Üst sınıflarda iseniz üniversiteye girdiğiniz yıldaki puanınız geçmek istediğiniz üniversitenin o yıl aldığı puandan yüksek olması yeterli

Merkezi Yatay Geçiş hem güz dönemi hem de yaz dönemi yapmak mümkün. Sadece okuduğunuz üniversitede 1 dönem geçirmelisiniz.

Merkezi Yatay Geçiş için sadece 1 hakkınız bulunmaktadır.

Kayıt yaptırdığınız bölümdeki dersler yatay geçiş yapmak istediğiniz bölüm derslerine sayılabilmesi için ve muaf olmanız için yatay geçiş yaptığınız bölümün öğrenci işlerine müracaat etmelisiniz

MYP ile Yatay Geçişte İstenilen Belgeler


Transkript (Genellikle başvuru yapacağınız tarihe yakın bir tarihte alınması isteniyor.)
Öğrenci belgesi (Yakın tarihte alınmış olması gerekli)
ÖSYS sonuç belgesi (YKS sonuç ve yerleştirme belgesi)
Nüfus cüzdanı fotokopisi
Üniversitenin kabul ettiği sınavlardan alınan yabancı dil yeterlilik belgesi (TOEFL, IELTS, YDS gibi)

Merkezi Yatay Geçiş ile herhangi bir bölüme geçemezseniz üzülmeyin. Bu sefer not ortalaması ile yatay geçiş şansınızı deneyebilirsiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Makalepark.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.