YÖK üniversite ücretlerine düzenleme getirdi! İşte detaylar!

YÖK üniversite ücretlerine düzenleme getirdi! İşte detaylar!
YÖK üniversite ücretlerine düzenleme getirdi! İşte detaylar!

YÖK'ten Öğrencilere Büyük Kolaylık

Vakıf Üniversitelerinin Ücret Düzenlemesi

Son dönemde vakıf üniversitelerinin artan ücretleri gündemi sarsıyordu. Öğrencilerin şikayetleri üzerine Yükseköğretim Kurulu (YÖK), vakıf üniversitelerine yönelik önemli bir ücret düzenlemesi getirdi.

Tekrar Edilen Dersler İçin Ücret Ödeyecekler

YÖK'ten yapılan açıklamaya göre, normal eğitim süreci içinde mezun olamayan öğrenciler artık sadece tekrar ettikleri ders veya dönem başına ücret ödeyecekler. Bu ücret, normal eğitim dönemi ücretini aşmayacak. Yani, üniversiteyi uzatan öğrencilere yıllık öğrenim ücreti yükü getirilmeyecek.

Önceki Karar Hatırlatıldı

Ayrıca YÖK, daha önce bir üst sınıfa geçen öğrencilerin alt sınıf dersleri için ek ücret alınmaması gerektiğini kararlaştırdığını da hatırlattı. Bir üst sınıfa geçen öğrencilerin başaramadığı ve yeniden alması gereken dersler için yıllık ücrete ekstra bir ücret talep edilmeyeceği tekrar vurgulandı.

Öğrenci Şikayetlerinin Sonucu

Vakıf üniversitelerinin, normal eğitim süresinde mezun olamayarak okulu uzatan öğrencilerden yıllık ücret talep etmesi, YÖK'e birçok şikayetin gelmesine neden oldu. Bu şikayetler üzerine Yükseköğretim Genel Kurulu, ücretin yıllık değil, sadece tekrar gerektiren ders veya dönem başına olacağına dair bir karar aldı.

yok-universite-ucretlerine-duzenleme-getirdi-iste-detaylar.jpg

Denetim Dönemi Başlıyor

YÖK, açıklamasında bu yeni düzenlemenin tüm vakıf yükseköğretim kurumlarına gönderildiğini ve ilk denetim döneminde bu karara uygun hareket edilip edilmediğinin gözden geçirileceğini de belirtti.

Bu karar, öğrencilerin ve ailelerin vakıf üniversitelerine olan güvenini artırmayı amaçlıyor. Eğitim-öğretim ücretlerinde yaşanan bu önemli değişiklik, vakıf üniversitelerinde okuyan ya da okumayı düşünen birçok öğrenci için büyük bir rahatlama getireceğe benziyor. YÖK, eğitimde fırsat eşitliği ve öğrencilerin mağduriyetini önlemeye yönelik olarak atmış olduğu bu adımla olumlu bir etki yaratmayı hedefliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Makalepark.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.