Helal Yatırım Tavsiyeleri – 5 Farklı Yatırım Önerisi

Helal yatırım yapmak dini hassasiyeti olan kişiler için ve faizsiz olarak paralarını katlamak isteyen kişiler için uygun bir yöntemdir. Piyasada son dönemlerde özellikle inanç konusunu umursamadan yatırım yapanların sayısı bir hayli fazla. İslami kurallara göre faiz haramdır ve bu yüzden faiz alınması veya faizli yatırımlar helak değildir. 

Helal yatırım tavsiyeleri arasında bulunan yatırım tavsiyeleri özellikle Müslüman kişiler ve faiz ödemek isteyemeyen kişiler için uygun yatırım tavsiyeleridir. Seçilen yatırım araçları haksız kazançtan ve faizden uzak kazançlardır ve kazanılan paralar Müslüman dininde helal kazanç olarak bilinmektedir.

Helal Yatırım Tavsiyeleri

Helal para kazanmak isteyen kişiler için birçok yatırım aracı bulunsa da bu yatırımların ne derecede helal olduğu tartışılmalıdır. Çünkü günümüz dolandırıcıları bu noktada pek çok yalan söyleyebilmekte ve helal kazanç adı altında insanları kandırabilmektelerdir. Özellikle faiz konusunda dikkatli olan Müslümanlar faizden kaçınarak paralarını katlamak isterler. Helal para kazanmak isteyenler için 5 farklı yatırım önerisi arasında en çok kullanılan araçlar yazımızın devamında bulunmaktadır.

1.      Değerli Madenler ile Helal Yatırım

Altın, gümüş alarak yatırım yapmak, pek çok kişinin kullandığı helal yatırım araçlarından biridir. Belli bir miktar altın alarak yükseldiğinde satabilirsiniz. Altının düşmesi ile paranız riske girebilir bu sebeple altın almadan önce iyi bir şekilde düşünmelisiniz. Son 10 yılda en çok kazandıran yatırım aracı olan değerli madenleri alıp satma yöntemleri sadece altın, gümüş değil aynı zamanda yenilebilir kaynaklar olan petrol gibi veya ham pamuk gibi değerli olan kaynakları satın alarak değerlendiğinde satabilirsiniz.

 

Helal yatırım
Helal yatırım

2.      Emlak ile Helal Yatırım

Emlak ile yatırım, paranızı değerlendirmek istiyorsanız arsa, daire alabilir ve kiraya verebilirsiniz. Arsa alarak üzerine villa, bina dikebilir ve kira geliri sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda üniversite civarlarından 1+1 daireler alarak öğrencilere kiralayabilirsiniz. En risksiz yatırım araçları arasında bulunan bu yöntem ile beraber uzun vadede kazanç sağlayabilirsiniz. Hem helal bir yöntem hem de birçok alanda yapabileceğiniz bir yöntem arasındadır. Bu yöntemler arasında dükkân satın almak ve kiralamak, arsa satın almak ve satmak gibi pek çok yöntem vardır.

3.      Hisse Senetleri ile Helal Yatırım

Hisse senedi alarak, güvenilir firmalara katılabilir ve hisse elde edebilirsiniz. Bu sayede firmalar para kazandığında sizde kazanabilirsiniz. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile beraber artık tüm tanınan firmalardan güvenilir bankalar ile hisse alabilirsiniz. Helal yatırım tavsiyeleri arasında güvenilir bir yöntem olan hisse senedi alarak paranızı katlayabilirsiniz.

Güvenilir bankalar üzerinden yatırım zamanlarını kovalayarak istediğiniz miktarda hisse alabilirsiniz. Örnek verilecek olursa tatil zamanı geldiğinde uçak ve otobüs firmalarından hisse alabilirsiniz. Bayramlarda ise çikolata, kıyafet mağazalarından hisse alabilirsiniz.

4.      Yatırım Fonu ile Helal Yatırım

Yatırım fonu ile helal yatırım yapabilirsiniz, yaptığınız birikimleri sermaye piyasası araçlarıyla değerlendirebilirsiniz. En iyi yatırım aracı arasında bulunan yatırım fonu ile, sermaye piyasasında faiz ödemeden helal bir şekilde kazanç elde edebilirsiniz. Yatırım fonu, sürekli olarak piyasayı izleyen kişiler tarafından yapılması önerilir. Piyasadaki gelişmeleri takip ederek belirli stratejiler ile birikimlerinizi yatırabilirsiniz.

5.      Döviz Yatırımları ile Helal Yatırım

Döviz yatırımları, pek çok kişi tarafından haram olarak düşünülse de aslında helal bir yöntemdir. Bu yöntem ile döviz alıp satabilir ve paranızı katlayabilirsiniz. 2021 neye yatırım yapmalı konusunda dövizleri güncel bir şekilde izleyerek pek çok ülkenin para birimini satın alabilirsiniz.

Döviz yatırımında değerli para birimleri olan Dolar, Euro gibi farklı ülkelerin yatırım araçlarını kullanabilir ve para değeri yükseldiği zaman paranızı katlayabilirsiniz. Döviz yatırımında güvenilir bankalar hizmet vermektedir, herhangi bir kredi kartınızda veya banka kartınızda bu bankaları tercih edebilir ve güvenilir bir şekilde döviz yatırımı yapabilirsiniz.

2021 Yılında Neye Yatırım Yapmalı

Günümüzde artan para ihtiyacı ile birlikte insanlar pek çok alanda helal yatırım araçları ile faizsiz yatırım yapmak istemektedirler. Yatırımlar bazı durumlarda riskli hale gelebilir ve bilmeden yapıldığı zaman para kaybına sebep olabilir. Bu yüzden bir yatırım aracı seçerken olabildiğinde konu hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

2021 yılında neye yatırım yapmalı konusunda özellikle artan dolar, altın ile beraber insanlar paralarını katlayabilmektedir. Aynı zamanda popüler bir yatırım olan kripto paralar, pek çok insana para kazandıran yatırımlardan birisidir. Kripto paraların haram olup olmaması konusunda ‘’haram değildir’’ açıklaması birçok din insanı tarafından söylenmiştir. Böylece insanlar belirli kripto varlıkları satın alarak değerlendiğinde satmışlardır.

Helal Yatırım Ne Demek?

Helal yatırım Müslümanların, Kuran bilgileri doğrultusunda belirtilen kurallara uyarak yatırım yapmasına ve birikimlerini katlamasına sağlamak denilebilir. Bu konu hakkında günümüz din adamları Kuran’ı analiz ederek hangi yatırımların doğru hangi yatırımların yanlış olduğuna dair araştırma yapmaktadırlar. Yapılan araştırmalar ile beraber yatırım araçları açıklanır, fakat din adamlarına güvenmeyen kişiler çevrelerinde iyi bilen insanla danışabilir ve bilgi alabilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu