Maliye Bakanlığı Teftiş Başkanlığı! YENİ PERSONEL ALACAĞIZ DENİLDİ

Maliye Bakanlığı Teftiş Başkanlığı! YENİ PERSONEL ALACAĞIZ DENİLDİ
YENİ PERSONEL ALACAĞIZ DENİLDİ Maliye Bakanlığı Teftiş Başkanlığı

Hazine ve Maliye Müfettiş Yardımcılığı Giriş Sınavı için başvuru şartları, sınav aşamaları ve tarihleri hakkında özet bilgi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Teftiş Başkanlığı tarafından düzenlenen Hazine ve Maliye Müfettiş Yardımcılığı Giriş Sınavı hakkında detaylı bilgilendirme.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Teftiş Başkanlığı, 10 Hazine ve Maliye Müfettiş Yardımcısı alımı için giriş sınavı düzenleyecektir. Bu sınav, yazılı ve sözlü olmak üzere iki aşamadan oluşmaktadır.

Sınav Tarihi ve Yeri

Giriş sınavının yazılı aşaması 13-14 Ocak 2024 tarihlerinde Ankara'da gerçekleştirilecektir.

Sınavın adresi: 25 Mart Mahallesi, İstiklal Caddesi No:7, 06200 Yenimahalle/ANKARA.

Sınav tarihinde veya yerinde değişiklik olması durumunda bilgi resmi internet sitesi (www.hmb.gov.tr) üzerinden ve Kariyer Kapısı Platformu aracılığıyla duyurulacaktır.

Başvuru Şartları

Sınava başvuruda bulunacak adayların aşağıdaki şartları sağlamaları gerekmektedir:

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 48. maddesinde yer alan genel şartları taşımalı.

En az dört yıllık lisans eğitimi veren iktisat, siyasal bilgiler, işletme, iktisadi ve idari bilimler fakültelerinden veya Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen denk bir yurt içi veya yurt dışındaki öğretim kurumundan mezun olmalı.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı tarafından 2022 veya 2023 yıllarında yapılan KPSS sonuçlarına göre KPSSP48 puan türünden 80 ve üzeri puan almış olmalı.

Diğer başvuru şartlarına uygun olmalı.

Başvuru Süreci

Başvurular 27 Kasım 2023'ten 8 Aralık 2023'e kadar Kariyer Kapısı Platformu üzerinden elektronik ortamda yapılmalıdır.

Başvuru işlemi, adayın vesikalık fotoğrafı ve özgeçmişi ile başvuru formunu doldurmasıyla tamamlanmalıdır.

Başvuruların eksiksiz ve hatasız yapılması önemlidir. Başvuru sonrasında yapılabilecek güncellemelere dikkat edilmelidir.

Sınav İçeriği ve Değerlendirme

Sınav, yazılı ve sözlü aşamalardan oluşur. Yazılı sınavda adaylar, Maliye, İktisat, Hukuk ve Muhasebe konularında değerlendirilirler.

Başarılı olabilmek için her konu grubundan en az 50 puan alınması ve tüm konu gruplarının ortalama notunun 70 puanın üzerinde olması gerekmektedir. Yazılı sınavı geçen adaylar sözlü sınava çağrılırlar.

Sözlü sınavda adaylar, farklı özelliklerde değerlendirilir ve toplamda en az 70 puan almalıdırlar.

Sonuçların Açıklanması ve İtiraz

Giriş sınavı sonuçları, resmi internet sitesi ve Kariyer Kapısı Platformu üzerinden duyurulur.

Sonuçlara itiraz için duyuru tarihinden itibaren 10 gün süre verilir. İtirazlar incelenerek karara bağlanır ve sonuçlar ilgiliye yazılı olarak bildirilir.

Bu önemli sınavla ilgili daha fazla detay ve güncel bilgilere Hazine ve Maliye Bakanlığı resmi internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

Kaynak: kamuilan