SİGORTACILIK DENETLEME KURUMU! Yeni alım kamu personeli alımı

SİGORTACILIK DENETLEME KURUMU! Yeni alım kamu personeli alımı
Yeni alım kamu personeli alımı SİGORTACILIK DENETLEME KURUMU

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından düzenlenen Sigortacılık Uzman Yardımcılığı Giriş Sınavı ile ilgili tüm detayları öğrenin. Başvuru şartları, sınav tarihleri ve daha fazlası.

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu, İstanbul'da istihdam edilmek üzere 20 Sigortacılık Uzman Yardımcısı unvanında meslek personeli alacaktır. İşte sınav hakkında bilinmesi gerekenler:

Sınav Detayları

Sınav iki aşamada gerçekleşecek: yazılı ve sözlü. Yazılı aşamaya atama yapılacak kadro sayısının 20 katı aday çağrılacaktır.

Sınav Katılma Şartları

Başvuru yapabilmek için 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 48. maddesinde belirtilen genel şartları taşımanız gerekmektedir. Ayrıca, 01.01.2023 tarihi itibarıyla 35 yaşını doldurmamış olmalısınız.

ÖSYM tarafından 2022 ve 2023 yıllarında yapılan KPSS Lisans sınavına girmiş olmalı ve aşağıdaki lisans programlarından mezun olmalısınız:

Sigortacılık Uzman Yardımcısı (Aktüerya Alanı)

Aktüerya, Aktüerya Bilimleri, Aktüerya ve Risk Yönetimi, Endüstri Mühendisliği, Endüstri Sistemleri Mühendisliği, Endüstri ve Sistem

Mühendisliği, Ekonometri, Finansal Ekonometri, İstatistik, İstatistik-Ekonometri, İstatistik-Matematik, İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri,

İşletme Mühendisliği, Matematik, Matematik Mühendisliği, Bankacılık ve Sigortacılık, Sigortacılık, Sigortacılık ve Aktüerya Bilimleri, Sigortacılık ve Risk Yönetimi bölümlerinden mezun olmalısınız.

Sigortacılık Uzman Yardımcısı (Bilişim Alanı)

Bilgisayar Mühendisliği, Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği, Bilişim Sistemleri Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği,

Elektronik Mühendisliği, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği bölümlerinden mezun olmalısınız.

Başvurular 06 Kasım 2023 Pazartesi günü saat 09.00'da başlayıp, 20 Kasım 2023 Pazartesi günü saat 23.59'da sona erecektir.

Başvuruları e-Devlet üzerinde veya Kariyer Kapısı üzerinden yapabilirsiniz. Adaylar yalnızca bir alana başvuru yapabilirler.

Başvuruların Değerlendirilmesi

Başvurular aranılan şartları taşıyan adayların puan türlerine göre sıralanır.

Atama yapılacak kadro sayısının 20 katı aday yazılı sınava çağrılır. Aynı puana sahip olan adaylar da sınava katılabilirler.

Yazılı Sınav Aşaması

Yazılı sınav 100 üzerinden değerlendirilir ve başarılı sayılabilmek için en az 70 puan almanız gerekmektedir.

Yazılı sınav sonucunda başarılı olanlar arasından en yüksek puandan başlayarak sözlü sınava çağrılacaktır.

Sözlü Sınav Aşaması

Sözlü sınavda adaylar yazılı sınav konularına ilişkin bilgi düzeyi, ifade yeteneği, liyakat, temsil kabiliyeti, özgüven ve genel yetenekleri bakımından değerlendirilir.

Başarılı olmak için sınav komisyonu tarafından verilen puanların aritmetik ortalamasının en az 70 olması gerekmektedir.

Değerlendirme ve Sonuçlar

Sınav sonuçları Kurumun resmi internet sitesinden duyurulacaktır. Ayrıca sınav sonuçlarına Kariyer Kapısı üzerinden ulaşabilirsiniz. Başarılı olan adaylar yazılı olarak da bilgilendirilecektir.

İtiraz Hakkı

Sınav sonuçlarına itiraz etmek isterseniz, sonuçların açıklanmasını takip eden yedi iş günü içinde yazılı olarak itiraz edebilirsiniz. İtirazlar giriş sınav komisyonu tarafından değerlendirilecektir.

Diğer Hususlar

Sınavın yazılı aşamasına katılacak adayların kimlik tespitini sağlamak için resmi bir kimlik belgesi yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

Sınav esnasında çanta, cep telefonu, çağrı cihazı, telsiz, fotoğraf makinesi, cep bilgisayarı ve benzeri cihazlar ile fonksiyonu dışında fonksiyonu bulunan saatler kullanmak yasaktır.

Kaynak: kamuilan