Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu! İŞ İLANLARI EN YENİ

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu! İŞ İLANLARI EN YENİ
İŞ İLANLARI EN YENİ Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu'nun düzenlediği Uzman Yardımcılığı sınavı hakkında tüm detayları öğrenin. Başvuru şartları, sınav konuları ve önemli bilgiler bu içeriğimizde!

İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu'nun düzenlediği Uzman Yardımcılığı Sınavı, alanında uzmanlaşmak isteyen adaylar için kariyer kapılarını aralıyor. Bu önemli sınavın başvuru şartlarından değerlendirme sürecine kadar olan detayları sizin için derledik.

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu, 9'uncu derece kadrolarda görev yapmak üzere İnsan Hakları ve Eşitlik Uzman Yardımcılığı Sınavı düzenliyor. Bu kapsamda, başvuru şartlarına bir göz atalım.

Başvuru Şartları

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun genel şartlarına uymak,

En az 4 yıl süren bir fakültenin ilgili bölümünden mezun olmak,

2022 veya 2023 KPSS puan türleriyle 70 ve üzeri puan almak,

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavında (YDS/e-YDS) İngilizce veya Fransızca'dan asgari 70 puan almak,

35 yaşını doldurmamış olmak.

Başvuru ve Değerlendirme Süreci

Başvurular 8 Kasım 2023 ile 22 Kasım 2023 tarihleri arasında e-Devlet üzerinden gerçekleştirilecek. Mezuniyet bilgisi,

KPSS ve YDS puanları, adli sicil kaydı, ikamet bilgileri gibi bilgilerin e-Devlet üzerinden eksiksiz olarak girilmesi gerekiyor. Başvuruların tamamlanıp tamamlanmadığını kontrol etmek adayın sorumluluğunda.

Değerlendirme süreci, başvurusunu tamamlayan ve şartları sağlayan adaylar arasından KPSS puan üstünlüğüne göre yapılacak.

Hukuk Fakültesi mezunlarından 16, Siyasal Bilgiler ve İktisadî İdarî Bilimler Fakülteleri mezunlarından 16, İletişim Fakültesi mezunlarından 4 aday sözlü sınava çağrılacak.

Sınav Konuları ve Puanlama

Sözlü giriş sınavında adayların başarı durumu çeşitli kriterlere göre değerlendirilecek. Mesleki bilgi düzeyi, ifade yeteneği, temsil kabiliyeti, insan haklarına duyarlılık ve genel yetenek gibi faktörler üzerinden puanlama yapılacak.

Başarılı olmak için adayların alması gereken en düşük ortalama puan 70. Puan eşitliği durumunda KPSS puanı yüksek olan aday üst sıralamada yer alacak.

Sınav Sonuçları ve İlanı

Yerleştirme puanı sözlü sınavda alınan puanlar üzerinden belirlenecek. Puanlar eşitse, KPSS puanı yüksek olan aday avantajlı olacak.

Başarı sıralamasına göre oluşturulan liste, Kariyer Kapısı Platformu aracılığıyla ve Kurumun hizmet binasında ilan edilecek.

Kaynak: kariyerbankasi