KAFEİN NASIL UYANIK TUTAR


Kafeinin beyinde kimyasal özelliklerini uyarıcı ve değiştirici etkisi vardır. Kafein tükettiğinizde beyindeki uyku ile alakalı kısım engellenir ve uyanıklık hissi oluşur.

Uyku anında adenozin molekülleri ile adenozin reseptörleri birbirine bağlanır. Bu sırada adenozinlerin bağlanması sonucu sinir hücrelerinin görevleri de yavaşlamaya başlar. Bu durumda da kişiye bir uyuşukluk hissi gelir.

Bu durum karşısında kan damarları da genişlemeye başlar. Bu sayede de uyku gerçekleşeceği esnada daha çok oksijenin damarlardan geçişi de sağlanmış olur. Adenozin ise günlük yapılan aktivitelerle oluşur ve üretilir.

Sinir hücrelerinde kafein adenozin reseptörleri ile bağlantı kurar ve adenozin görevini üstlenir. Fakat adenozin gibi hücre faaliyetlerini yavaşlatıcı özelliği yoktur.

Sonuç olarak adenozin seviyesi yüzünden daha çok yavaşlama yerine, hücre aktivitesi daha da hızlanmaktadır. Tüm bunlara ek olarak kafein beyindeki kan damarlarının büzülme işlemini de başlatır.

Bu durum damarların genişlemesi için gerekli olan adenozin hücreler tarafından maalesef algılanamaz. Kafeinin adenozin algılayışını engellemesi nedeniyle de beyindeki nöron ateşlemesi artmış olur.

Hipofiz bezi ise adenozin eksikliğini acil durum olarak algılar ve böbreküstü bezlerine derhal adrenalin üretmesi için sinyal göndermektedir.

kafein-uyanik-tutma-ozelligi

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*