Kalp Nedir? Nasıl Çalışır?


Kalp Nedir? Nasıl Çalışır?

Sağlık köşesinden merhaba, bu yazımda sizlere kalp organı hakkında bilgilendirici paylaşımlar sunacağım. Öncelikle kalp göğüs kafesinde ve sol tarafa yakın olan göğsün orta çizgisi üzerinde yer alan bir organdır. Kalbin ağırlığı erkeklerde 340 gr. olurken, bayanlarda ise biraz daha ağırdır. Kalp organının sağ kenarı göğüs kemiğinin sağ yanının arkasına rastlar. Kemiğin soluna doğru, ucu sol memenin altına rastlayan üçgen biçiminde uzar. Kolayca kalp atışlarını duyduğumuz bu uç noktaya ise TIP dilinde doktorlar ” apeks ” yani tepe demektedirler.

Kalp Organının Görevi ?

Kalbimiz şüphesiz ki vücudumuzda en önemli göreve sahiptir. Diğer organlarımız zarar görse de yaşamın sürmesi muhtemeldir. Ancak kalbimiz zarar gördüğünde hayat mücadelemiz de bitme noktasına kadar gelebilmektedir. Kalbin görevi öncelikle iki ayrı dolaşım sistemine kan pompalamaktır. Kalp kanı ilk olarak bedenin başlıca atardamarı olan aorta öteki atardamarla pompalar. Kan tüm vücutta organlar ile dokuları dolaşır. Dolaştıklarına oksijenini bırakır ve toplardamar ile kalbe geri döner. Kalbin ikinci dolaşımına girerek yeniden oksijen almak için ise akciğerlere pompalanır. Oksijenle yüklenmiş olarak tekrar kalbe geri döner. Böylesine muazzam bir görevi olan kalbimizi o yüzden iyi korumalıyız. Yormamalıyız ve onu düşünerek hayatımızı şekillendirmeliyiz.

Kanın akciğerlere gidip gelmesi işlemine ise ” küçük dolaşım ” yani pulmoner dolaşım denmektedir. Bedene dağılmasına ise ” büyük dolaşım ” sistemik kan dolaşımı adı verilmektedir. Kanı ilk olarak kalpten organlara atardamarlarla taşır ve toplardamarlarla da geri getirir.

Kalbin Yapısı

Kalbin pompalama görevi ise dört ayrı bölümde gerçekleşir. Bu bölümler ise sıkıştıkları zaman kanı ileri iten kaslardan odacıklardır. Her odacağın çevresinde ki kaz kalınlığı ise bölümün görevine göre değişiklik gösterir. Kasın en kalın olduğu yer pompalama işleminin büyük bölümünün oluştuğu sol karıncık duvarıdır.

kalp-yapisi

Toplardamarlardan gelen kan kalbin her iki yanındaki ince duvarlı kulakçıklara dolanır. Buradaki kan önce aradaki kapakçıktan daha kalın kas yapısına sahip karıncıklara ve daha sonra karıncıklar da atardamara pompalar. Kulakçıklar ise karıncıkların üstünde ve arkada yer alırlar. İki kulakçık ile karıncıklar arasında ise kulakçıklar arası bölme yer almaktadır.

Kalbin Çalışma Şekli

Kanın akciğerlerde oksijen yüklenmesinden sonra akciğer toplardamarlarından geçerek kalbin sol karıncığına ulaşır. Daha sonra sol kulakçık kasılarak kanı mitral yani ikili kapaktan geçip, sol karıncığa dolmaya zorlar. Sol karıncık kasılmaya başlayınca da mitral kapak da kapanır. Kan aort kapağından aorta geçerek bedene dağılır. Dokulara oksijen taşır.

Oksijeni bırakan kan, gövdeden alt ana toplardamar, baştan ise üst ana toplardamar adındaki büyük toplardamarlarla kalbe geri döner. Daha sonra sağ kulakçığa ulaşır. Kulakçık kasılınca triküpid yani üçlü kapaktan sağ karıncığa geçer. Sağ karıncığın kasılması kanı damar ağzındaki kapaktan ileri iterek akciğer atardamarıyla akciğere gönderir. Yeniden oksijen yüklenen kan akciğer toplardamarlarına geçerek kalbe geri döner. Önce sol kulakçığa ve oradan da sol karıncığa çevrem yeniden başlar.

Kalp ile ilgili sağlık köşemizden bugünlük sizlere bu kadar… ilerleyen günlerde daha değişik sağlık konularıyla yine birlikte olacağız. Kolay gelsin.

source : http://www.bilgiustam.com/kalp-nedir-nasil-calisir/

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*