5 Yıllık Erken Emeklilik Düzenlemesi İle 275 Bin TL Cepte!

5 Yıllık Erken Emeklilik Düzenlemesi İle 275 Bin TL Cepte!
Erken emeklilikle ilgili yepyeni düzenlemeler gündeme gelirken 275 Bin Lira tasarruf imkanı sunuluyor.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar olarak bilinen düzenleme, birçok vatandaşın uzun süredir beklediği bir gelişme.

Bu yeni düzenlemeye göre, özellikle Bağkur'lu olanlar için emeklilik şartları değiştirilecek ve binlerce Bağkur'lu vatandaş erken emekli olabilecek.

9000 Gün Olan Prim Şartı 7200 Güne İndirilecek!

Mevcut durumda, Bağkur sigortası kapsamında emekli olmak isteyenler için gereken prim gün sayısı 9000 gündü.

Ancak yapılacak yeni düzenlemeyle bu şart 7200 güne indiriliyor. Bu da demek oluyor ki, binlerce Bağkur'lu vatandaş 5 yıl erken emeklilik hakkı kazanacak.

1 Milyon Bağkurlu Yararlanacak!

Yeni düzenlemenin uygulanmasıyla yaklaşık 1 milyon Bağkur'lu vatandaşın erken emeklilik hakkından yararlanması bekleniyor. Bu düzenleme özellikle manav, kasap, bakkal, berber, kuaför, ayakkabı tamircisi gibi küçük esnaf kesimini kapsayacak.

Prim Günü Eşitlemesi ile 1800 Gün Kazanç!

Şu anda Bağkur sigortası kapsamında olanların sayısı yaklaşık 3 milyon civarındadır. 8 Eylül 1999 tarihinden sonra Bağkur kapsamında sigortalı olan kadın ve erkekler 9000 prim gününe tabi bulunmaktadır. Ancak yeni düzenleme sonrasında 1800 gün prim kazanan Bağkur'lu vatandaşlar, 5 yıl daha az prim ödeyerek emekli olabilecekler.

Son 3.5 Yıl Kuralına Son!

Yeni düzenleme ile Bağkur prim şartlarındaki değişiklik sadece Bağkur'luları değil, bütün çalışanları etkileyecek. Son 7 yıllık fiili hizmet süresinin yarısından bir gün fazlası olan 1261 prim ödeme gününe sahip olanlar, bu yeni düzenleme ile emeklilik hakkına kavuşabilecekler.

275 Bin Lira Ekonomik Katkı!

Yapılacak bu düzenleme sayesinde erken emeklilik hakkı kazanan Bağkur'lu vatandaşlar, ekstra prim ödemesi yapmadan 5 yıl önce emekli olmanın avantajını yaşayacaklar. Bu süre içinde, mevcut asgari brüt ücret baz alındığında, 275 bin lira gibi önemli bir miktar ekonomik kazanç elde edebilecekler.

EYT Kapsamındakiler de Yararlanabilecek!

Ayrıca, birçok esnaf ve Bağkur'lu vatandaş prim borçlarını zamanında ödeyemedikleri için emekli olamıyorlar. Bu düzenleme sayesinde özellikle EYT kapsamındaki Bağkur'lu vatandaşlar için kolaylıklar sağlanacak.