Çocuklara Erken Yaşta Sigortalı Olmak Emeklilikte Avantaj Sağlar mı? İşte konuya dair tüm detaylar!

Çocuklara Erken Yaşta Sigortalı Olmak Emeklilikte Avantaj Sağlar mı? İşte konuya dair tüm detaylar!
Çocukların erken yaşta sigortalı olmasının emeklilik koşulları üzerindeki etkisi ve avantajları merak ediliyor.

Erken yaşta çocuklarını sigortalı yaptırmak isteyen ya da erken yaşta iş hayatına atılmış olan kişiler için emeklilikte bu bir avantaj oluşturur mu diye haberimizde yanıtladık.

Çocuklarda İlk Sigortalılık 18 Yaşında Başlar!

İş Kanunu'na göre, 18 yaşından önce sigortalı olunması hem yaş hem de prim günü açısından avantaj sağlar. Bu da erken emeklilik kapısını aralar. Sigortalılık başlangıcı, 16 yaşında olsa dahi 18 yaşına gelindiği gün itibariyle başlar.

Emeklilik Koşulları Döneme Göre Değişir!

emeklilik-kosullari-doneme-gore-degisir.webp

Emeklilik koşulları 2000 öncesi, 2000-2008 arası ve 2008 sonrası olmak üzere üç döneme göre değişiklik gösteriyor. Özellikle 2008 öncesinde küçük yaşta sigortalı gösterilenler erken emekliliğe hak kazanır. Ancak günümüzde 18 yaş altında sigorta yaptırmak, erken emeklilik hakkı kazandırmazken ileride bu durumun ne olacağı ise tartışılabilir.

Günlük ve Haftalık Çalışma Saatleri Önemli!

18 yaşından küçük olanlar günde en fazla 7 saat, haftada en fazla 35 saat çalışabilirler. Okul öncesi eğitim alanlar için bu süre günde 2 saat, haftada 10 saate kadar çıkabilir. Emeklilik için prim gün sayısı, sigortalılık süresi ve yaş koşullarına bağlı olarak sonuçlanır.

Sigortalılık Süresi ve Başlangıcı!

Sigortalılık süresi, ilk defa uzun vadeli sigorta kollarına tabi prim ödenerek başlar. Sigortalılık süresi, ilk defa sigortalı olunan tarihten emekli aylığı bağlanana kadar olan süreden ibarettir.

18 Yaş Altı Sigortalılar ve Ayrıcalıkları

Küçük yaşta sigorta yaptırmak, yaş ve prim günleri açısından avantajlı gibi görünse de, emeklilik için yaşın dolması gerektiğini unutmamak gerekiyor. Küçük yaşta sigorta yaptırmanın en büyük ayrıcalığı ise erken yaşta malullük veya vefat durumlarına karşı bir güvencedir.

Mesleki Eğitim ve Sigortaları

Mesleki eğitim gören öğrenciler, çıraklara iş kazası ve meslek hastalığı ile hastalık sigortası yapılır. Sigortalılık durumu, hizmet akdi statüsünde sigortalı olarak değerlendirilir.