Günlük 143 Lira İle Erken Emeklilik İmkanı! Kimler Emekli Olabilecek?

Günlük 143 Lira İle Erken Emeklilik İmkanı! Kimler Emekli Olabilecek?
Erken emeklilikte günlük 143 Lira detayı ile bir çok avantaj elde ediliyor. Birçok kişi bundan habersiz işte ayrıntılar…

Küçük esnaf için bağ-kur prim günlerinin 7,200'e indirilmesi gündemde. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu düzenlemeyi Mayıs ayında duyurmuş ve 1 milyon küçük esnafın bu uygulamadan faydalanacağını belirtmişti.

Ekim ayında Meclis'e sunulması beklenen tasarının detayları hakkında önemli uyarılar yapılmış durumda.

Kimler Emekli Olabilecek?

kimler-emekli-olabilecek.webp

Bu düzenlemeyle Bağ-Kur'lular 7,200 gün primle emekli olabilecekler. Ancak bu kapsamın içerisinde kimlerin bulunacağı, Meclis'e sunulan yasa tasarısıyla kesinleşecek. Genel olarak, küçük esnaf, berberler, tamirciler ve yanlarında 2-3 kişi çalıştıran Bağ-Kur'lular bu düzenlemeye dahil edilecekler.

Askere Gitmeyenler de Başvurabilecek

Bağ-Kur'dan SSK'ya geçmiş ve 1,261 günden az SSK hizmeti olanlar da bu avantajdan yararlanabilecekler. Bu nedenle, emeklilik başvurusu yapmayı düşünenlerin askerlik borçlanmalarını ve diğer borçlarını tamamlamaları öneriliyor.

Günlük 143 Lira Ödeme İle Erken Emeklilik Kapıda

Prim günlerinin indirilmesi sonucu Bağ-Kur'dan emekli olacak kişilerin günlük ödeyeceği prim miktarı 143 TL olacak. Bu nedenle, bu yıl sonuna kadar borçlanma yapmanın vatandaşlar için daha avantajlı olacağına dikkat çekiliyor.

Kazanç-Kayıp Hesabı Yapılmalı

Bağ-Kur borçlarını ödeyerek emekli olmayı düşünenlerin ödeme yapacakları miktarı ve alacakları emekli aylığı arasında bir kazanç-kayıp hesabı yapmaları gerektiğinin altı çiziliyor. Planlama yapmadan emeklilik başvurusu yapmamaları tavsiye ediliyor.