Memur Maaş Zammı Sonrası Memur-Sen'den Sert Tepki! Refah Payı Kabul Edilmedi!

Memur Maaş Zammı Sonrası Memur-Sen'den Sert Tepki! Refah Payı Kabul Edilmedi!
Memur maaş zammı için hakem heyeti devreye girdi ve Memur-sen'den sert tepki geldi! Refah payı ve kira yardımı kabul eidldi mi?

Kamu Görevlilerinin 7. Dönem Toplu Sözleşme sürecinde Hakem Kurulu'nun aldığı karar açıklandı.

Bu doğrultuda, 2024'ün ilk altı ayında yüzde 15, ikinci altı ayında yüzde 10, 2025'in ilk altı ayında yüzde 6 ve ikinci altı ayında yüzde 5 oranında zam yapılacak.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Bloomberg HT'ye yaptığı açıklamada, memur ve emekli memur zam oranlarını değerlendirdi.


HAKEM KURULU, İŞVERENİN ONAYINI ALDI

Ali Yalçın, Hakem Kurulu'nun işveren tarafının talebini onayladığını belirterek şunları söyledi:

"Toplu sözleşmede uzlaşma sağlanamadı ve bunun üzerine Hakem Heyeti'ne başvuruldu.

Kamu işverenin isteğini hakem onayladığında Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'nun adının işveren şeklinde değiştirilmesi gerektiğini gösteriyor.

Hakem Kurulu, aslında hakemlik görevini yerine getirmedi, işveren tarafının onayını aldı. Bu nedenle uzlaşamadık.

Biz 2024 yılında Merkez Bankası'nın yüzde 33 enflasyon öngördüğü bir dönemde bu oranların yetersiz olduğunu ve daha yüksek oranlar üzerine görüşülmesi gerektiğini ifade ettik.

Mutlaka refah payını da içeren bir rakamla masadan ayrılmak istediğimizi belirtmiştik ancak refah payını alamadık. Zaten üzerinde anlaşılan konularda yeni bir tartışma alanı yaratılamadı."

REFAH PAYI VERİLMEDİ

Ali Yalçın, memur maaşlarında refah payı verilmediğini belirterek şu şekilde konuştu: "Biz en düşük memur maaşının 20 bin 300 TL seviyelerinde olduğunu ve bunun 22 bin TL'ye yükseltilmesi gerektiğini dile getirdik.

Kira yardımından evlilik yardımına kadar birçok sosyal konuda yoğun bir mücadele verdik.

Enflasyon farkı, toplu sözleşme kazanımını temsil eder; fakat bu bir müjde olarak nitelendirilemez. Maalesef refah payını alamadık. Enflasyon farkıyla birlikte, ortalama maaşlar 2024 yılı itibariyle 30 bin TL seviyesine gelecek."

MEMURLARIN TALEPLERİ NELERDİ?

Memur-Sen, 1 Ağustos'ta başlayan toplu sözleşme görüşmelerinde 2024 için toplamda yüzde 70, 2025 için ise yüzde 40 zam talep etmişti.

HÜKÜMETİN TEKLİFİ NEYDİ?

Kamu İşveren Heyeti, 14 Ağustos'taki ilk teklifinde 2024'ün ilk altı ayı için yüzde 14, ikinci altı ayı için yüzde 9, 2025'in ilk altı ayı için yüzde 6 ve ikinci altı ayı için yüzde 5 zam önermişti.

17 Ağustos'ta ise bu teklifini 2024'ün ilk altı ayı için yüzde 15, ikinci altı ayı için yüzde 10, 2025'in ilk altı ayı için yüzde 6 ve ikinci altı ayı için yüzde 5 olarak revize etmişti.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Makalepark.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.