Memur maaşlarındaki yeni dönem! Beklenen zam oranları nihayet açıklandı!

Memur maaşlarındaki yeni dönem! Beklenen zam oranları nihayet açıklandı!
Kamu çalışanları ve emeklileri için heyecanla beklenen zam oranları sonunda netlik kazandı! 2024 ve 2025 yıllarında memur maaşlarına yapılacak zam oranları kamuoyuyla paylaşıldı. İşte ayrıntılar...

Zam Oranları Belli Oldu

Kamu Görevlileri Hakem Heyeti, uzun süren müzakerelerin ardından toplu sözleşme kararını açıkladı. 2024 yılı için yüzde 15+10, 2025 yılı için ise yüzde 6+5 oranında artış yapılacağı kesinleşti. Bu karar, itiraza kapalı ve nihai bir karar olarak kabul edilecek. Yakın zamanda yazılı bir açıklamanın gelmesi bekleniyor.

Memur-Sen'in Talepleri

Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi müzakereleri, Memur-Sen ve hükümet arasında anlaşmaya varılamadan sona erdi. Memur-Sen, görüşmelerde 2024 ve 2025 yılı için maaş zammı taleplerini dile getirmişti. Buna göre, 2024 yılı için ilk 3 ayda yüzde 35, ikinci 3 ayda yüzde 10, üçüncü 3 ayda yüzde 15, dördüncü 3 ayda yüzde 10 zam talep etmişti. 2025 yılı için ise altı aylık dönemlerde yüzde 25 ve yüzde 15 refah payı dahil zam talebi sunulmuştu. Ancak henüz bir uzlaşıya varılamadı ve resmi bir açıklama bekleniyor.

Kamu İşveren Heyeti'nin Teklifi

Karşı teklif olarak Kamu İşveren Heyeti, önceki teklifini revize ederek 2024 yılı için yüzde 15, yüzde 10, 2025 için ise yüzde 6 ve yüzde 5 zam önerdi. Ancak bu teklifler sonucunda anlaşma sağlanamadı ve Kamu Görevlileri Hakem Heyeti devreye girdi.

Kamu Görevlileri Hakem Heyeti, ülkemizin dört bir yanında çalışan memur ve memur emeklilerini ilgilendiren 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi müzakerelerinin sonuçlandığı önemli bir kararın eşiğinde bulunuyor. Taraflar arasındaki uzlaşmanın sonuca etkisi merakla bekleniyor.

İşçi Sendikaları ve Hakem Heyeti

Memur-Sen'in cesur talepleri, kamudaki çalışanların beklentilerini yansıtıyordu. Kamu İşveren Heyeti ise tekliflerini revize etmişti. Sonuç olarak, toplu sözleşme masasındaki kararlılık ve taleplerin karşılanıp karşılanmayacağı, Hakem Heyeti'nin alacağı karara bağlı. Bu karar, binlerce memurun ve memur emeklisinin maaşlarını doğrudan etkileyeceği için büyük bir öneme sahip. Kamuoyu, Hakem Heyeti'nin vereceği sonucu büyük bir merakla bekliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Makalepark.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.