Memur ve emekliler için hakem kurulu zam kararını netleştiriyor!

Memur ve emekliler için hakem kurulu zam kararını netleştiriyor!
Memur ve emekliler için hakem kurulu tarafından toplu sözleşme görüşmeleri netlik kazanacak!

Toplu sözleşme görüşmeleri, yaklaşık 4 milyon memur ve 2.5 milyon memur emeklisini ilgilendiriyor. Görüşmeler, 1 Ağustos'ta başladı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından ev sahipliğinde devam ediyor.

Kamu İşveren Heyeti 22 Ağustosa Bıraktı!

Kamu İşveren Heyeti, 14 Ağustos'ta ilk zam teklifini sunarak pazarlıkları başlattı. Ardından, 17 Ağustos'ta ikinci teklif sunuldu. Kamu İşveren Heyeti'nin son teklifi, 2024'ün ilk altı ayında yüzde 15, ikinci altı ayında yüzde 10, 2025'in ilk altı ayında yüzde 6 ve ikinci altı ayında yüzde 5 zam öngörüyordu.

Ancak sendikalar, bu teklifi yetersiz buldu ve yeni teklifler beklemeye başladı. Görüşmelerin sona ermesi için belirlenen takvime göre, müzakere süreci 22 Ağustos'ta sona erecek.

Eğer taraflar arasında uzlaşma sağlanamazsa, toplu sözleşme görüşmelerinde Kamu Görevlileri Hakem Kurulu devreye girecek. Bu 11 kişilik Kurul, toplu sözleşmeye dair nihai kararını 31 Ağustos'a kadar verecek.

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'nda işçi sendikalarını 2, işveren sendikalarını ise 1 üye temsil ediyor. Geçmiş yıllarda Hakem Kurulu'nun verdiği zam oranları genellikle hükümetin son teklifine benzerlik gösteriyor, ancak son karar enflasyon tahminlerine de bağlı olarak şekilleniyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Makalepark.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.