Memurların çalışma saatleri ülkelere göre açıklandı! Hangi ülke ne kadar mesai yapıyor?

Memurların çalışma saatleri ülkelere göre açıklandı! Hangi ülke ne kadar mesai yapıyor?
Dünya üzerinde memurların çalışma saatleri ülke ülke analiz edildi. Kim ne kadar çalışıyor işte detaylar…

Türkiye'den Fransa'ya, Almanya'dan Belçika'ya, İngiltere'den İsveç'e... Memurların çalışma saatleri ülkeler arasında büyük farklar taşıyor! İşte ülkelerin çalışma saatlerine dair en güncel detaylar…

Türkiye

Türkiye'de genel bakımdan çalışma süresi haftada 45 saat olarak belirlenmiş durumda. 4857 Sayılı İş Kanunu'na göre, bu süre, aksi kararlaştırılmadıkça çalışma günlerine eşit şekilde bölüştürülüyor. Yıllık ücretli izin süresi ise hizmet süresine bağlı olarak değişiyor; bir yıldan 5 yıla kadar olanlar için 14 gün, 5 yıldan fazla olanlar için 26 gün.

Fransa

Fransa'da yasal haftalık çalışma süresi 35 saat olarak belirlenmiş durumda. Aylık olarak ise 151,67 saatlik bir çalışma süresi kabul ediliyor. Toplu sözleşmelerle bu süreler altında veya üstünde çalışma süresi belirlenebiliyor.

Almanya

Almanya'da çalışma süreleri yasal olarak 8 saati geçemiyor. Ancak son 6 ay veya 24 hafta içinde ortalama günlük çalışma süresi 8 saati aşmazsa, işçinin çalışma süresi 10 saate kadar uzatılabilir. Yıllık izin süresi en az 24 iş günü olarak belirlenmiş durumda.

Belçika

Belçika'da asgari çalışma süresi her bir iş veya hizmet için 3 saat olarak kabul ediliyor. Günlük çalışma süresi 8 saati geçemezken, haftalık çalışma süresi de 38 saati aşamıyor. Günlük azami çalışma süresi istisnai durumlarda 9 veya 10 saate çıkarılabiliyor.

İngiltere

İngiltere'de yasal çalışma süresi fazla mesai dahil haftada 48 saati geçemiyor. İlgili mevzuatta "Yasal çalışma süresinin fazla mesai dahil haftada 48 saati geçmemesi gerekir" ifadesi yer alıyor.

İsveç

İsveç'te haftalık çalışma süresi 40 saati aşamıyor. Ancak bu süre son 6 takvim ayı veya 24 hafta içinde ortalama günlük çalışma süresi 8 saati aşmazsa, işçinin çalışma süresi 10 saate kadar uzatılabilir. Yıllık izin süresi ise 25 gün.