Ocak Zamlı En Düşük Memur Maaşı Ne Kadar Olacak?

Ocak Zamlı En Düşük Memur Maaşı Ne Kadar Olacak?
Memur ve memur emeklilerinin 2024-2025 yıllarındaki sosyal ve mali haklarını belirleyen toplu sözleşme zammı netleşti.

Memur ve memur emeklilerinin toplu sözleşme zammı ile tahmini maaşlar ve zamlı maaş %62 enflasyon düşünülerek alttaki gibi tablolar hazırlandı.

Toplu Sözleşme Zammı

Hakem Kurulu, 2024 yılı için memur maaşlarına yüzde 15+10, 2025 yılı için yüzde 6+5 oranında toplu sözleşme zammı belirledi.

Ocakta Maaşlar Nasıl Hesaplanacak?

Ocak ayında memur maaşları öncelikle temmuz-aralık dönemindeki enflasyon farkı üzerine toplu sözleşme zammı uygulanacak.

İlaveten Temmuz ayında yüzde 17,55 oranındaki zammın yanı sıra 8.077 TL seyyanen zam verildi. Ancak bu seyyanen zam, enflasyon farkı hesaplamalarında dikkate alınmaz. Enflasyon farkı yüzde 6'yı aşarsa, ocak ayında maaşlara bu fark yansıtılır.

Ocakta Memur Maaşı Ne Kadar Olacak?

2023 yılsonu enflasyonu yüzde 62 olursa, ocak ayında memur maaşlarına yüzde 46.73 oranında zam yapılacak. Buna göre, en düşük memur maaşı aile yardımı dahil 22.017 TL'den 32.306 TL'ye çıkacak.

Emekli Memur Aylıkları Ne Kadar Olacak?

Emekli memurların maaşları, çalışmakta olan memurlarla aynı oranda artacak. En düşük emekli memur aylığı 9.876 TL'den 14.491 TL'ye yükseltilmiş olacak.

SSK ve BAĞ-KUR Emekli Aylıkları Ne Kadar Artacak?

2023 yılsonuna kadar kanun değişikliği yapılmazsa, SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıkları sadece 2023 temmuz-aralık dönemindeki enflasyon oranında artacak. Ancak ilave bir artış çalışmaları yapılıyor ve bu artışın ocak ayında yürürlüğe girmesi bekleniyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.