Öğretmenlere ve Memurlara disiplin affı yaklaşıyor mu?

Öğretmenlere ve Memurlara disiplin affı yaklaşıyor mu?
Öğretmenlere ve Memurlara disiplin affı yaklaşıyor mu?

Kamu çalışanları, uzun bir süredir bekledikleri disiplin affı konusunda henüz somut bir gelişme yaşanmamasından dolayı umutlarını koruyor. 2006 yılında gerçekleşen son disiplin affından bu yana, özellikle 2013 ve 2014 yıllarında ortaya çıkan söylentilere rağmen konu hakkında herhangi bir adım atılmamıştı..

2020 yılında Milliyetçi Hareket Partisi Kırıkkale Milletvekili ve Cumhuriyet Halk Partisi Ordu Milletvekili tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunulan disiplin affı teklifi, hala kamu çalışanları arasında büyük bir beklenti yaratmaktadır.

Daha önceki disiplin affı uygulamaları (1986, 1992, 1999 ve 2006) çeşitli suçları ve disiplin cezalarını kapsamıştır. Ancak, 5525 sayılı kanun ile belirli suçlar dışında kalan ve 1999 ile 2005 yılları arasında işlenen suçlardan kaynaklanan disiplin cezalarına af getirilmiştir.

Kamu çalışanları şu anda yeni bir disiplin affıyla ilgili gelişmeleri yakından takip ediyor ve gelecek affı bekliyor. Ancak, bu konuda alınacak son kararlar, ilgili meclis komisyonları ve siyasi süreçler tarafından belirlenecektir.

Disiplin affı konusunu tekrar gündeme getirmek adına çeşitli çalışmalar yapılıyor. Umuyoruz ki en kısa zamanda disiplin affı konusunda güzel adımlar atılır.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Makalepark.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.