SGK Toplu Prim Ödemesi Yapıyor? Kimler SGK'den Prim Ödemesi Alabilir? Başvuru Nereye ve Nasıl Yapılır?

SGK Toplu Prim Ödemesi Yapıyor? Kimler SGK'den Prim Ödemesi Alabilir? Başvuru Nereye ve Nasıl Yapılır?
SGK primlerini toplu almak isteyenlere müjde! SGK açıkladı, biriken bütün paranızı iade alabilirsiniz. Peki, kimler geri alabilir? şartlar nelerdir? Detaylar haberimizde...

SGK Primlerinizi Nasıl Geri Alabilirsiniz?

Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) ödediğiniz primler, emeklilik hakkınızı kazanmanız için gereklidir. Bazı şartları sağlarsanız bu primleri toplu olarak geri almanız da mümkündür.

Bu da sizin nakit ihtiyacınızı karşılamanıza yardımcı olacaktır. Peki, SGK prim iadesi nasıl yapılır? Kimler bu haktan yararlanabilir? Başvuru süreci nasıl işler? İşte bu soruların cevapları:

SGK Prim İadesinden Kimler Faydalanabilir?

SGK'ye ödenen primleri geri almak için 2 çeşit seçeneğiniz var:

Emeklilik Yaşı Şartını Tamamlayanlar: Emeklilik yaşı yasal olarak bitmiş ve prim gün sayısı dolmuş olan kişiler, SGK'ye ödedikleri primleri tek seferde nakit alabilirler.

Fazla Prim Ödemesi Yapanlar: Prim ödemeleri sırasında hatayla ya da isteyerek fazla ödeme yapan kişiler, fazla olan tutarı geri alabilirler.

Prim ödemelerini tamamlamış ancak diğer şartları yerine getirememiş kişiler de prim ücretlerini toplu olarak geri alabilirler.

SGK Prim İadesi İçin Nasıl Başvurulur?

SGK'ye ödediğiniz primleri geri almak için başvuru yapmanız gerekmektedir. https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-toptan-odeme-talebi e-devlet üzerinden giriş yaparak başvurabilirsiniz.

Başvurular, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlükleri veya Sosyal Güvenlik Merkezleri'ne yapılabilir. Başvuru sonrasında onay verilen kişiler şunlardır:

  • İstifa eden ya da işten çıkarılmış kişiler
  • 1 Ekim 2008 tarihinden sonra çalışmaya başlamış kişiler
  • İş yerini çeşitli sebeplerle kapatmak zorunda kalmış kişiler
  • Emeklilik yaşı gelmiş olmasına karşın emeklilik hakkı kazanamayan kişiler

SGK'ye ödediğiniz primleri kısa süreli de olsa sizin için rahatlama sağlayabilir. SGK prim iadesi için başvuru sürecinde gerekli koşulları yerine getirmeniz gerekmektedir. SGK Prim iadesi detayları için SGK sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Makalepark.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.