SONDAKİKA HABERLERİ! Ücretsiz Toplu Taşıma Konusunda 65 Yaş İçin Yeni Gelişmeler

SONDAKİKA HABERLERİ! Ücretsiz Toplu Taşıma Konusunda 65 Yaş İçin Yeni Gelişmeler
65 yaş üstü ve yüzde 40 ve üzeri engelli raporu bulunan vatandaşlara yönelik ücretsiz toplu taşıma hakkı, son günlerde gündemin önemli konularından biri haline geldi. İşte güncel gelişmeler…

65 yaş üstü ve yüzde 40 ve üzeri engelli raporu ile ücretsiz olarak toplu taşıma hakkına ilişkin tartışmalar için son gelişmeler ortaya çıkmaya devam ediyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, konu hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Gelir Desteği Artırılacak

Bakan Göktaş, son dönemlerde yaşanan tartışmaları ve esnafın mağduriyetini göz önüne alarak gelir desteğinin iyileştirilmesi için Hazine ve Maliye Bakanlığı ile çalışmaların sürdüğünü belirtti.

2023 yılında yapılan iki artışla destek ödemelerinin yüzde 100 artırıldığını kaydeden Bakan Göktaş, önümüzdeki yıl için yeni bir artışın planlandığını açıkladı.

Kanuna Aykırı Karar

Bakan Göktaş, ayın 1'i ile 4'ü arası ücretsiz yolcu taşıma kararının kanuna aykırı olduğunu ifade etti. Engelli ve yaşlı vatandaşların ücretsiz taşınması konusundaki tartışmaların son bulması için çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Özel Halk Otobüslerinin Durumu

Özel halk otobüsleri tarafından ücretsiz taşınan engelli ve yaşlı vatandaşların aylık gelir desteği ödemelerinin düzenli olarak yapıldığını belirten Bakan Göktaş, bu destek ödemelerinin ilgili kanuna uygun bir şekilde sürdüğünü vurguladı.

Yeni Düzenlemeler Yolda

Gelir desteği ödemesinden yararlanmayan özel halk otobüslerinin de bu destekten yararlanabilmesi için yeni yönetmelik değişiklikleri çalışmalarının son aşamaya geldiğini açıklayan Bakan Göktaş, bu düzenleme sayesinde esnafın rahatlayacağını ve adil bir uygulama olacağını söyledi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği arasındaki görüşmelerin devam ettiğini belirten Bakan Göktaş, engelli ve yaşlı vatandaşların toplumsal hayata katılımlarını desteklemek amacıyla iş birliği ve duyarlı bir yaklaşım sergilendiğini ifade etti.

Bakan Göktaş, 65 yaş üstü ve engelli vatandaşların şehir içi toplu taşıma ücretsiz taşıma uygulamasına desteklerinin devam edeceğini belirtti.