Üniversite öğrencilerinin maliyeti 12 Bin 535 TL'ye ulaştı! İşte ayrıntıları

Üniversite öğrencilerinin maliyeti 12 Bin 535 TL'ye ulaştı! İşte ayrıntıları
İstanbul'da yaşam sürmekte olan bir öğrenciye ait aylık harcama 12 Bin 535 TL'ye ulaştı.

2023 Eylül verileri üzerinden gerçekleştirilen araştırma sonuçlarına göre İstanbul’da yaşamakta olan öğrencilerin aylık masrafı açıklandı. Ortaya çıkan veriler doğrultusunda; 1 öğrencinin yaşam maliyetleri asgari ücreti dahi aştı.

İstanbul'da Üniversite Öğrencilerinin Yaşam Maliyeti Asgari Ücreti Geçti!

2023 Eylül verileri üzerinden gerçekleştirdiği Öğrenci Yaşam Maliyeti Araştırması sonuçlarını açıkladı. Araştırmaya göre, İstanbul'da yaşayan bir üniversite öğrencisinin aylık ve yıllık yaşam maliyetinin ne kadar değiştiği hesaplandı.

Barınma Maliyetleri Çok Yükseldi!

Öğrencilik durumuna özgü yaşam maliyetini oluşturan unsurlar arasında en büyük payı barınma harcamaları alıyor. Özel yurtlarda kalan bir üniversite öğrencisinin yaşam maliyeti sadece bir yıl içerisinde neredeyse iki katına çıktı. Üç kişilik bir evde yaşayan bir öğrencinin aylık barınma maliyeti ise yüzde 134'lük bir artışla asgari ücretin üzerine çıkarak 12 bin 535 TL'ye yükseldi. Geçen yıl bin 900 TL olan barınma harcaması, bu yıl 6 bin 250 TL'ye çıktı.

Market Harcamaları Arttı!

Araştırmaya göre, öğrencilerin diğer önemli harcama kalemleri arasında market alışverişi ve dışarıdan yemek giderleri yer alıyor. Özel yurtta kalan bir öğrencinin market harcamaları geçen yıl 550 TL iken, bu yıl 2 bin 287 TL'ye çıktı. Evde yaşayan bir öğrencinin market harcamaları ise geçen yıl bin 780 TL iken bu yıl 3 bin 797 TL'ye yükseldi.

Destek Sağlayan Kurumlar Öğrencilerin Yardımına Koşuyor!

Üniversite öğrencileri için yaşam maliyetinin bu kadar hızlı arttığı bir dönemde, birçok kurum ve vakıf öğrencilere karşılıksız burslar sunuyor.