Yeni emekli maaşı zammında beklenen oranlar neler? İşte emekliye zam beklentisi

Yeni emekli maaşı zammında beklenen oranlar neler? İşte emekliye zam beklentisi
Yeni emekli maaşı ücreti ne kadar olacak diye merak edilirken kulislere yansıyan tahminler ne yönde? İşte ne kadar olacağına dair beklentiler.

Hükümet tarafından yapılan son açıklamalardan sonra emekli maaş zammına ilişkin uzman tahminleri ortaya çıkıyor.

Çok sayıda emeklinin yakından takip ettiği emeklilere yönelik zam beklentisi şu yönde…

Bakan Işıkhan'dan Yeni Açıklamalar

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, geçtiğimiz haftalarda SSK ve Bağkur emeklilerine yüzde 38, memur ve memur emeklilerine ise yüzde 50'ye yakın artış yapılacağını söyledi. Ancak, hafta sonu yaptığı açıklamada, yılbaşı itibarıyla maaşlarda yapılacak iyileştirmelere dair yeniden bir durum değerlendirmesi yapacaklarını belirtti.

Emeklilere Tek Seferlik İkramiye!

Cumhuriyetin 100. yılı kapsamında emeklilere tek seferlik 5 bin TL ikramiye verileceği açıklandı. Bu ikramiye, kasım ayının 15'ine kadar hesaplara yatacak. Ancak, bu ikramiye sadece kısa süreli bir rahatlama sağlayacak.

Ara Zam İhtimali Ortadan Kalktı mı?

Şu an itibarıyla ara zam ihtimali ortadan kalkmış gibi görünüyor. Hükümet, esnaflara yönelik prim gün sayısının düşürülmesi hazırlığı, emekli maaşlarının artırılması ve kademeli bir şekilde zam yapılması için düzenlemeler yapmayı planlıyor.

Memur ve Emekliye Zam Oranları!

memur-ve-emekliye-zam-oranlari.webp

Bakan Işıkhan, SSK ve Bağkur emeklilerine yüzde 38, memur ve memur emeklilerine yüzde 50'ye yakın zam yapılacağını söyledi. Bu oranlar, son altı aylık enflasyon farkını işaret ediyor.

Refah Payını İçeren Zam Düzenlemesi

Son yıllarda yapılan zamlarda emeklilere ve memur/memur emeklilerine benzer oranlarda zam yapıldığı göz önüne alındığında, SSK ve Bağkur emeklileri için bu zamın refah payını içereceği düşünülüyor.

En Düşük Emekli Maaşı Tahmini Ne Kadar?

Şu an en düşük emekli maaşı 7.500 TL seviyesinde. Yapılacak zamlarla, yeni yılda en düşük emekli maaşı 11.250 TL ile 12.500 TL arasında olması bekleniyor. Ancak, uzmanlar kök maaşın en düşük emekli maaşı seviyesine getirilmesi gerektiğini savunuyor.

Asgari Ücret Tahmini

Asgari ücretin tespitinde enflasyon farkı dışında TÜİK verileri, kamu kurumlarının verileri, gelişmişlik endeksleri ve diğer faktörler de dikkate alınıyor. Asgari ücretin 15.000 TL seviyesine çıkacağı tahmin ediliyor, bu da yüzde 40'lık bir artışa denk geliyor.