Kanola Yağı Nedir? Zararları ve Faydaları Nelerdir?

Kanola Yağı Nedir? Zararları ve Faydaları Nelerdir?

Kanola yağı Kanada tarafında geliştirilen ve tüm dünyaya tanıtılan bir yağ çeşididir. Kolza adında bir bitkinin tohumlarından genetik yollarla elde edilmiş tohumlardan üretilmekte olan bir yağ türüdür. Dünyaya tanıtılan adı ise ” Low Acid ” olarak bilinmektedir. Eskiden uzun bir süre boyunca buharlı makinelerde ve normal makinelerde yağlama amacıyla da kullanılmıştır.

kanola-yagi-nedir-kanola-yaginin-faydalari-nelerdir-kanola-yaginin-zararlari-nelerdir

Kanola yağı zamanla 1950 yılından itibaren de marketlerdeki raflarda yerini almış bir yağ türüdür. Bu yağın zararları da büyüktür. Kolza yağı ; bitkisel yağların içerisinde en çok zehirli olan bitkilerin başında gelmektedir. Doğada zehirli olduğunun bilincinde olan hayvanlar dahi bu bitkiye yaklaşmazlar. Bitkisel olduğu için kullanımı zamanla yaygınlaşan bu yağın üzerinde yapılan birçok araştırma sonuçlanmamış olup, halen daha araştırmalar sürmektedir.

Kanola yağı ile ilgili hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar neticesinde insanlara da zararlı olduğu anlaşılmıştır. En büyük zararı ise kalp hasarlarına yol açmasıdır. Temel zararı olarak da insanlarda ve hayvanlarda anfizem hastalıklara, kabızlık, kansızlık, aşırı duyarlılık ve körlük gibi hastalıklara da yol açtığı zamanla görülmüş ve tescil edilmiştir. Kanola yağı fareler üzerinde de test edilmiş ve zararlı olduğu tekrardan kanıtlanmıştır. Kalp, böbrek ve böbrek üstü bezlerde yağlanma ve yağa bağlı olarak çeşitli etkiler gösterdiği de gözlemlenmiştir.

Yine yapılan araştırmalarda bağışıklık sistemini de zayıflattığı görülmüştür. Kanola yağının içerisinde çok yoğun bir şekilde erusik adında ki asitten bulunmaktadır. Bu erusik asit akciğer kanserine, kan dolaşımı ve sinir sisteminde bozukluklara da yol açmaktadır. Zararları bilinen bu yağın, margarinlerde kullanılması da büyük zararlara yol açabilmektedir.

Kanola yağının zararlarının yanı sıra yararları da bulunmaktadır. Bunlara bakacak olursak ; kanola yağının doymuş yağ oranının da oldukça düşük olmasıdır. Doymuş yağ oranı zeytin yağında %15 iken, ayçiçek yağında da yine %12 seviyelerindedir. Ancak kanola yağında ise bu oran %7 civarında olduğu bilinmektedir. Kanola yağındaki bu oranın bu seviyede olması da içerdiği omega 3 yağ asidi sebebiyle de insan sağlığına önemli bir katkıda bulunmaktadır.

httpss://www.youtube.com/watch?v=F4DDrOi6w5Q
Kanola yağının tercih edilmesinin sebeplerinden birisi de yine ayçiçek yağına oranla, ısıya daha dayanıklı olmasıdır. Bu bakımdan da kızartma yağı olarak daha çok tercih edilmektedir. Ayrıca kızartma kanola yağı ile yapıldığında tat değişikliğine de rastlanılmaz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Kanola Yağı Nedir? Zararları ve Faydaları Nelerdir? için yorumda bulun

    Kanola Yağı Nedir? Zararları ve Faydaları Nelerdir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kanola Yağı Nedir? Zararları ve Faydaları Nelerdir? için ilk yorumu yapabilirsin.