KARTON RULODAN SİLİNDİR KALEMLİK YAPMAK

Karton rulodan kalemlik yapmak için paylaştığım anlatımlı resimde adımlar yeterince belirtilmiş. Ancak yine de çocuklarınıza bu güzel çalışmayı yapabilmeniz için malzemeleri sayacağım ve yapımını tarif edeceğim. Öncelikle tuvalet kağıdı rulosunu kullanabileceğinizi söyleyebilirim. Yine havlu peçete ruloları da bu güzel çalışmayı yapmaya müsait. Eğer karton rulo bulamazsınız mukavvayı kıvırarak da rulo şeklini çıkarabilirsiniz.

Karton rulo kalemlik yapımıyla alakalı malzemeler ise ;

 • Tuvalet kağıdı rulosu veya mukavva.
 • Yapıştırıcı.
 • Keçe malzemesi.
 • İğne iplik.
 • İnce fermuar.
 • Maket bıçağı.
 • İnce karton mukavva.
 • Süs malzemesi.

Malzemeleri evinizde kolayca temin edebilirsiniz. Bu güzel çalışmayı pringles ürünün silindir kutusundan da yapabilirsiniz. Silindir karton rulo yaparak kalemlik yapımında kullanabilirsiniz. Keçe malzemesini ise renkli olarak kullandığınızda yapıştırıcı ile silindirin üzerine giydirmeniz yeterli olacaktır. Keçeyi kendi halinde rulo yapamazsınız. Maket bıçağı ile kartonu kestikten sonra silindir haline dönüştürebilirsiniz. Daha sonra keçeden silindir yaptığınız kartonun üzerine yapıştırıcı sıvazladıktan sonra keçeyi yapıştırarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

karton-rulodan-silindir-kalemlik-yapmak

karton-rulodan-silindir-kalemlik-yapmak

Yapacağınız çalışmanın kapak kısmı çok önemli, yaparken zorlanacağınızı düşünebilirsiniz. Ancak yapımı resimli anlatımda gösterildiği gibi adım adım tamamlayabilirsiniz. Silindir yani kapak şeklinde yuvarlak karton kestikten sonra yine rulo şeklinde kısa silindir yapıp yapıştırma işlemi sonrası kapak kısmını ufaktan ortaya çıkarabilirsiniz. Kapak kısmını ortaya çıkarttıktan sonra keçe ile yine üzerini yapıştırıcı yardımı ile kaplamalısınız.

Kapak kısmını yaptıktan sonra fermuar birleşim noktalarını her iki mekanizmaya dikmeniz gerekiyor. Yapıştırma ile de yapabilirsiniz. Ancak sağlıklı olacağını düşünmüyorum. Keçe silindir kalemlik yapımıyla alakalı bu güzel çalışmada zorlandığını bir taraf olursa yorum yazabilirsiniz. Kolay gelsin.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. KARTON RULODAN SİLİNDİR KALEMLİK YAPMAK için yorumda bulun

  KARTON RULODAN SİLİNDİR KALEMLİK YAPMAK için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak KARTON RULODAN SİLİNDİR KALEMLİK YAPMAK için ilk yorumu yapabilirsin.