Keçeden Basit Lastik Toka Yapmak


El işlerinde kullanımı en yaygın olan malzemelerin başında keçe geliyor. Keçe kullanarak çantadan tokaya kadar pek çok el işi ürün hazırlamak mümkün. Çeşitli renklerde keçeden basit lastik toka yapmak kadınların en çok tercih ettiği üretimlerin arasında yer alıyor. Keçe tokalar tek renk ya da iki renk olarak çalışılabilir.

Uygulaması da son derece basit olan keçeden lastikli toka yapımı için bir saç lastiği de temin edilmelidir. Farklı renklerden seçilmiş iki keçe istenilen büyüklükte daire şeklinde kesilip ardından birbirine yapıştırılır. Yapıştırılan keçeler orta kısmında bir miktar pay bırakmak suretiyle dört dilime ayrılır.

Dilimler birbirine çapraz gelecek şekilde birleştirilir ve dikilir. Küçük bir daire kesilir ve hazırlanan keçe tokanın arka kısmına dikilir. Dikilen bu parçaya saç lastiği yerleştirilir. Bu işlemler yapılarak hazırlanan keçe toka bir rüzgar gülü figürü olacaktır. Değişik renkli keçeler kullanılarak birçok rüzgar gülü lastikli toka elde etmek mümkündür.

Farklı bir keçeden basit lastik toka yapmak için de üç katlı çiçek tasarımı kullanılabilir. Burada kartondan çiçek kalıpları hazırlanmalıdır. Bu kalıplar üç ayrı boyutta hazırlanır. Kartona hazırlanan çiçek kalıpları farklı renklerdeki üç parça keçenin üzerine çizilir ve kesilir.

Tersinden kesikli yerler toplanır ve tüm boşluklar dikilir. Üç farklı renk keçe çiçek modeli büst üste konularak yapıştırılır. Arzu edilirse orta kısmına bir düğme dikilerek daha şık bir hale de getirilebilir. Lastik de yapıştırıldıktan sonra toka hazır hale gelir.

keceden-basit-lastik-toka-yapmak
Keçeden Basit Lastik Toka Yapmak

source : http://www.repiny.com/pin-7497.html

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*