KİLİM DESENLİ UZUN LİF MODELİ YAPIMI VİDEOLU ANLATIM

Kilim-Desenli-Lif

Kilim desenli uzun lif modeli

Farklı lif modellerini ve yapılışlarını sizlere sunmaya devam ediyorum. Bugün ise sizler için kilim desenli lif modelini vidolu olarak vermeye çalışacağım.

Kilim desenli lif modeli iki renk lif ipi ile işlenmiş bir model. Lif dikdörtgen olarak uzun bir şekilde örülüyor. Bu şekilde örüldüğü için de kilim deseni çok güzel durmuş.

Kilim-Desenli-Lif

Kilim desenli lif modelinin yapımı için aşağıda bulunana videoyu izleyebilirsiniz. Ama ben sizin için yine küçük detaylar vermeye çalışayım.

Kilim desenli lif yapımı için öncelikle 4 zincir çekiliyor ve bir halka yapılıyor. Bunun üzerine tekrar 4 zincir çekilerek alttaki yuvanın içerisine ikili trabzan yapılıyor. Bu şekilde 20 tane yuvalar yapılarak bu sıra tamamlanıyor.

Bir üst sırada arada birer tane zincir çekilerek iki tane fıstık yapılıyor. Daha sonra ise diğer ipe geçilerek yine aynı şekilde iki tane fıstık daha yapılıyor. Bu sıranın sonuna kadar bu şekilde yine ikişer tane her renkte fıstık yapılarak tamamlanıyor.

Bundan sonraki sıralarda yine sürekli olarak ip değiştirilerek aynı şekilde fıstıklar yapılmaya devam ediliyor. Bu lifin en önemli özelliği iki ipin bir arada yürütülerek lifin yapılması.

Kilim desenli lif modelinin renkli kısmı tamamlandıktan sonra kenar kısımları yani tutacak kısımları yapılıyor. Orada ise yine aynı şekilde fıstıklar yapılmış ve tutacak yerine ise bir halka geçirilmiş.

kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=iq89zV1LOWY

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*